Na najbližšej symfonickej dvojici koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina, vo štvrtok a piatok 27. a 28. apríla 2023, sa po boku orchestra Slovenská filharmónia debutovo predstaví mladá slovenská hobojistka pôsobiaca vo Švajčiarsku Anna Štrbová.
● Pred piatkovým koncertom pozývame návštevníkov na stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom, vo foyeri SF o 18.15, ktoré bude viesť a moderovať dramaturg SF Juraj Bubnáš.
Šéfdirigent Daniel Raiskin uvedie s orchestrom dve diela Johanna Nepomuka Hummela (1778-1837), najznámejšieho bratislavského rodáka – hudobníka Podobne ako Mozart bol Hummel považovaný za zázračné dieťa. Ako osemročný sa s rodinou presťahoval do Viedne, kde sa stal žiakom 30 ročného Wolfganga Amadea Mozarta, vzdelával sa u J. Albrechtsbergera, A. Salieriho a J. Haydna. Počas svojho života bol považovaný za jedného z najväčších skladateľov a klaviristov Európy. Svojou tvorbou zasiahol do všetkých žánrov. Dnes nám ho pripomína Hummelovo múzeum v jeho rodnom dome a tabuľa s bronzovým reliéfom skladateľa na Klobučníckej ulici v Bratislave . Koncerty v bratislavskej Redute otvorí Hummelova Predohra D dur Freudenfest-Ouvertüre, S. 148 a Introdukcia, téma a variácie pre hoboj a orchester, op. 102. Sólový part zaznie v interpretácii talentovanej slovenskej hobojistky žijúcej vo Švajčiarsku Anny Štrbovej, ktorá študovalana Konzervatóriu v Žiline a od roku 2015 vo Švajčiarsku na Conservatorio della Svizzera italiana v Lugane a na Haute École de Musique v Lausanne. Je držiteľkou viacerých medzinárodných ocenení. Hosťuje v orchestroch ako Teatro alla Scala, Opernhaus Zürich a mnohých ďalších. V súčasnosti zastáva post sólo hobojistky v švajčiarskom Musikkollegium Winterthur, v jednom z najstarších európskych orchestrov. Ako sólistka vystupuje na domácich a zahraničných koncertných pódiách. V interpretácii Anny Štrbovej zaznie aj technicky náročný, pre poslucháčov pôsobivý Koncert pre hoboj a sláčikový orchester britského skladateľa a organistu Ralpha Vaughana Williamsa, ktorý skomponoval počas svojho života opery, balety, komornú hudbu, mnoho vokálnych a orchestrálnych diel, medzi ktorými je aj deväť symfónií. Koncert uzavrie Symfónia č. 4 B dur, op. 60 Ludwiga van Beethovena, ktorú šéfdirigent naštuduje s filharmonikmi po marcovom uvedení Beethovenovej Symfónie č. 9 d mol, op. 125 s Ódou na radosť. Štvrtú symfóniu skomponoval Beethoven v roku 1806 a v premiére zaznela o rok neskôr. Koncerty sa začnú o 19.00.