V Slovenskej filharmónii sa debutovo predstaví mladá slovenská hobojistka Anna Štrbová

20230427-AB7-1200x1200

Na najbližšej symfonickej dvojici koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina, vo štvrtok a piatok 27. a 28. apríla 2023,  sa po boku orchestra Slovenská filharmónia debutovo predstaví mladá slovenská hobojistka pôsobiaca vo Švajčiarsku Anna Štrbová.

Pred piatkovým koncertom pozývame návštevníkov na stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom, vo foyeri SF o 18.15, ktoré bude viesť a moderovať dramaturg SF Juraj Bubnáš.

Šéfdirigent Daniel Raiskin uvedie s orchestrom dve diela Johanna Nepomuka Hummela (1778-1837), najznámejšieho bratislavského rodáka – hudobníka  Podobne ako Mozart bol Hummel považovaný za zázračné dieťa. Ako osemročný sa s rodinou  presťahoval do Viedne, kde sa stal žiakom 30 ročného Wolfganga Amadea Mozarta, vzdelával sa  u J. Albrechtsbergera, A. Salieriho a J. Haydna. Počas svojho života  bol považovaný za jedného z najväčších skladateľov a klaviristov Európy. Svojou tvorbou zasiahol do všetkých žánrov. Dnes nám ho pripomína Hummelovo múzeum v jeho rodnom dome a tabuľa s bronzovým reliéfom skladateľa na Klobučníckej ulici v Bratislave . Koncerty v bratislavskej Redute  otvorí Hummelova Predohra D dur Freudenfest-Ouvertüre, S. 148 a Introdukcia, téma a variácie pre hoboj a orchester, op. 102. Sólový part zaznie v interpretácii talentovanej slovenskej hobojistky žijúcej vo Švajčiarsku  Anny Štrbovej, ktorá študovalana Konzervatóriu v Žiline a od roku 2015 vo Švajčiarsku na Conservatorio della Svizzera italiana v  Lugane a na Haute École de Musique v Lausanne. Je držiteľkou viacerých medzinárodných ocenení. Hosťuje v orchestroch ako Teatro alla Scala, Opernhaus Zürich a mnohých ďalších. V súčasnosti zastáva post sólo hobojistky v švajčiarskom Musikkollegium Winterthur, v jednom z najstarších európskych orchestrov. Ako sólistka vystupuje na domácich a zahraničných koncertných pódiách. V interpretácii Anny Štrbovej zaznie aj technicky náročný, pre poslucháčov pôsobivý Koncert pre hoboj a sláčikový orchester  britského skladateľa a organistu Ralpha Vaughana Williamsa, ktorý skomponoval počas svojho života opery, balety, komornú hudbu, mnoho vokálnych a orchestrálnych diel, medzi ktorými je aj deväť symfónií. Koncert uzavrie Symfónia č. 4 B dur, op. 60 Ludwiga van Beethovena, ktorú  šéfdirigent naštuduje s filharmonikmi po marcovom uvedení  Beethovenovej Symfónie č. 9 d mol, op. 125 s Ódou na radosť. Štvrtú symfóniu skomponoval  Beethoven   v roku 1806 a v premiére zaznela o rok neskôr. Koncerty sa začnú o 19.00.