Symfonické koncerty v Slovenskej filharmónii pokračujú vo štvrtok a piatok 25. a 26. mája 2022. Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou českého dirigenta Leoša Svárovského, pravidelného hosťa našich koncertných sezón. Sólistkou večerov bude nemecká klavírna virtuózka Olga Scheps. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom turné v Japonsku. Koncerty sa začnú o 19.00.
Štrnáste japonské turné orchestra Slovenská filharmónia sa bude konať od 29. 6. – 10. 7. 2023. Pôvodne bol umelecký zájazd do krajiny vychádzajúceho slnka plánovaný v roku 2020, kedy sa z dôvodu koronavírusu neuskutočnil. Turné aj plánovaný program sa presunul na leto 2023. Slovenská filharmónia sa v Japonsku predstaví s dvoma dirigentami – Leošom Svárovským a šéfdirigentom SF Danielom Raiskinom. Päť koncertov v interpretácii nášho telesa zaznie v troch japonských mestách (Tokyo, Yokohama, Akita). Sólistami budú dvaja virtuózi – nemecká klaviristka Olga Scheps a japonský violončelista Tatsuki Sasanuma.
Program pod taktovkou Leoša Svárovského je zložený z troch romantických diel. Na úvod zaznie predohra k opere Ruslan a Ľudmila Michaila Ivanoviča Glinku, ktorá je z monumentálnej opery najpopulárnejšia a patrí medzi najznámejšie orchestrálne diela vôbec. Predohru vystrieda ikonický Koncert pre klavír a orchester č. 2 c mol, op. 18 Sergeja Rachmaninova. Na záver zaznie Symfónia č. 5 e mol , op. 64 Piotra Iľjiča Čajkovského.
Ďalšie diela, s ktorými sa Slovenská filharmónia predstaví v Japonsku si návštevníci koncertov môžu vypočuť v bratislavskej Redute 8. a 9. júna 2023 v naštudovaní šéfdirigenta Daniela Raiskina. Sólistom večerov bude mladý japonský violončelista Tatsuki Sasanuma, v ktorého interpretácii zaznie populárny Koncert pre violončelo a orchester h mol, op. 104 Antonína Dvořáka. Program doplní symfonická báseň Vltava z cyklu Má Vlast Bedřicha Smetanu a Symfónia č. 5 B dur, op. 55 Alexandra Glazunova. Pred piatkovým koncertom (9.6. 2023) o 18,15 sa uskutoční stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a dramaturgom Jurajom Bubnášom, ktorí prezradia o programe koncertov aj umeleckom zájazde viac.
Prvý zájazd orchestra Slovenská filharmónia sa datuje do 80. rokov 20. storočia. Po prvýkrát vycestovala Slovenská filharmónia do krajiny vychádzajúceho slnka roku 1980 s dirigentmi Zdeňkom Košlerom, Ladislavom Slovákom a japonským dirigentom a skladateľom Ken Ichiro Kobayashim. O šesť rokov neskôr tu vystúpili pod taktovkou Zdeňka Košlera a Bystríka Režuchu. S touto dvojicou dirigentov uviedli v Japonsku koncerty aj o rok neskôr v roku 1987. Roku 1993 vycestovali do Japonska so Zdeňkom Košlerom a Ondrejom Lenárdom, ktorý dirigoval japonské turné Slovenskej filharmónie aj roku 1996. Roku 1999 tu koncertovali s japonským dirigentom Hideaki Mutom. Od roku 2003 sprevádza Slovenskú filharmóniu v Japonsku Leoš Svárovský, ktorý zastával post stáleho hosťujúceho dirigenta SF. V roku 2003 turné viedol s Angličanom Douglasom Bostockom, roku 2005 s Japoncom Ichiro Saitom, roku 2007 s Joji Hattorim. Jubilejné 10. turné Slovenskej filharmónie v Japonsku sa uskutočnilo roku 2010 opäť pod taktovkou stáleho hosťujúceho dirigenta Leoša Svárovského. S ním sa uskutočnilo koncertné turné Slovenskej filharmónie v Japonsku aj roku 2012 a v roku 2015. V poradí 13. turné v Japonsku absolvovali filharmonici v roku 2018, za 12 dní odohrali 8 koncertov v piatich japonských mestách (Tokyo, Mie, Kyoto, Ishikawa, Salatama) pod taktovkou dvoch dirigentov – stáleho hosťujúceho dirigenta Leoša Svárovského a pravidelného hosťa sezón SF Daniela Raiskina. Sólistami večerov boli japonský violončelista Tsuyoshi Tsutsumi, ruská klaviristka Anna Vinnitskaya a Ľudovít Kanta, slovenský violončelista žijúci v Japonsku. Turné sa uskutočnilo v júni 2018. Na štrnáste turné odcestuje orchester po ukončení 74. koncertnej sezóny so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a českým dirigentom Leošom Svárovským. Oba programy koncertov si vychutnáme aj na domácej pôde v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie.