Sólo pre klarinet a 5. symfónia P. I. Čajkovského

Na úvodnej dvojici koncertov cyklu DE sa   orchestrer Slovenská filharmónia predstaví pod taktovkou stáleho hosťujúceho dirigenta SF Leoša Svárovského. Počas 64. koncertnej sezóny  vystúpia  ako sólsiti   viacerí členovia orchestra SF.   V tomto týždni – vo štvrtokpiatok 25.26. októbra to bude 1. klarinetista SF Jozef Luptáčik. V jeho interpretácii zaznie  Koncert pre klarinet a orchester Ilju Zeljenku, popredného slovenského skladateľa, ktorý hudobnú obec  opustil  pred piatimi rokmi a práve v tomto roku by sa dožil svojich osemdesiatin.  Dielo skomponoval roku 1984, venoval ho vtedajšiemu 1. klarinetistovi orchestra SF Jozefovi Luptáčikovi st., ktorý ho v tom istom roku – 25. 26. októbra premiére so Slovenskou filharmóniou zahral. Presne po 28 rokoch bude interpretovať Koncert pre klarinet a orchester jeho syn, popredný mladý umelec a pedagóg, ktorý pokračuje na vysokej profesionálnej úrovni v otcovom odkaze.  Na úvod koncertu zaznie  kompozícia  českého  hudobného skladateľa Jana Nováka Filharmonické tance, ktoré sú na programe koncertov po prvýkrát. V druhej polovici koncertov je na programe  Symfónia č. 5 e mol op. 64 Piotra Iľjiča Čajkovského. Koncerty začnú o 19.00 h.

Mgr.art. Jozef Luptáčik ArtD. študoval na Konzervatóriu v Bratislave /1988 – 1992/ najprv u E. Bombaru a neskôr u svojho otca doc. J. Luptáčika na VŠMU v Bratislave /1992 – 1997/. Už počas štúdii sa prejavil ako mimoriadny talent. V roku 1991 sa úspešne zúčastnil medzinárodnej súťaže Pražské jaro, v roku 1992 vyhral Súťaž slovenských konzervatórií v Žiline a počas štúdia na VŠMU získal 1. cenu na súťaži YAMAHA.  Po úspešnom konkurze roku 1993 je prvým sóloklarinetistom Slovenskej filharmónie.  Ako sólista účinkoval so Slovenskou filharmóniou, Slovenským komorným orchestrom B.Warchala, Štátnou filharmóniou Košice, Štátnym komorným orchestrom Žilina a Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu. Koncertoval doma i v mnohých krajinách Európy, Japonsku, Kanade, USA, Mexiku a Spojených Arabských Emirátoch. Okrem sólovej činnosti sa venuje aj komornej hre. Je členom Slovenského dychového kvinteta – Istropolis Quintet,  Akademického dychového tria a Bratislavského dychového okteta, s ktorými nahral spolu 6 CD. V roku 2004 bol ocenený cenou Slovenskej sporiteľne „Zlatá nota“.  So Slovenskou filharmóniou a dirigentom Petrom Ferancom realizoval v roku 2008 nahrávku Suchoňovho Concertina pre klarinet a orchester. V rokoch 2007 – 2011 bol doktorandom bratislavskej VŠMU v triede prof. Jiřího Hlaváča. Vo februári 2011 bol pozvaný do poroty Medzinárodnej rozhlasovej súťaže mladých hudobníkov Concertino Praga. V súčasnosti pôsobí na bratislavskej VŠMU ako odborný asistent hry na klarinete.