Slovenský komorný orchester a jubilujúce Moyzesovo kvarteto

20250216-SKO5-851x316

V nedeľu 16. februára 2025 zaznie v Stĺpovej sieni Slovenskej filharmónie piaty koncert cyklu SKO. Slovenský komorný orchester s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom si na nedeľný koncert pozvali hostí – členov Moyzesovho kvarteta, ktoré v tomto  roku oslávi svoje 50 výročie. Nedeľným koncertom v Slovenskej filharmónii odštartuje sériu koncertov venovaných svojej polstoročnici, ktoré bude uvádzať počas roka 2025. Koncert sa začne o 16.00 h.

Na úvod programu zaznie Suita domestica, podľa zápisov v levočskom „Pestrom zborníku“ zo XVII. storočia, op. 14 č. 7 košického skladateľa Jozefa Podprockého. Záujem tohto autora o minulosť úzko súvisí s jeho kultúrnou identitou umelca pôsobiaceho v regióne východného Slovenska. Nasledovať budú dve diela britského skladateľa Edwarda Elgara. Serenádu e mol, op. 20 venoval skladateľ svojmu priateľovi a podporovateľovi Edwardovi W. Whinfieldovi. Sám skladateľ ju v pokročilom veku označil za jedno zo svojich  najobľúbenejších diel. V Introdukcii a allegre pre sláčikové kvarteto a sláčikový orchester G dur, op. 47 vystúpi spolu s komorným orchestrom aj jubilujúce Moyzesovo kvarteto, ktoré od svojho založenia v roku 1975 patrí k jednému z najvýznamnejších komorných zoskupení na Slovensku. Koncertný repertoár Moyzesovcov zahŕňa všetky štýlové obdobia, nevynímajúc tvorbu súčasných slovenských autorov.

„Pôvodne sme boli Sláčikové kvarteto bratislavského konzervatória. V roku 1979 sme sa premenovali na Muchovo kvarteto, podľa nášho primária. V roku 1981, keď sme vyhrali prvú cenu na celoštátnej súťaži sláčikových kvartet ,,Beethovenov Hradec” v Hradci nad Moravicí, sme boli Zväzom slovenských skladateľov oslovení, či by sme nechceli prijať meno Alexandra Moyzesa. Bolo to na podnet pani Terézie Ursínyovej. Súhlasili sme a odvtedy sme reprezentovali našu hudbu doma i vo svete pod jeho menom. Alexander Moyzes sa počas našej návštevy u neho obával, či vydržíme spolu aspoň zopár rokov,“ hovorí violončelista a zakladajúci člen Ján Slávik. Elgarova Introdukcia a Allegro je technicky náročná skladba, v ktorej sa ukážu kvality a technická vyspelosť všetkých hráčov. Jej prvé náčrty vznikli v roku 1901 počas skladateľovej dovolenky v Cardiganshire v západnom Walese. V druhej polovici koncertu zaznie Čajkovského Souvenir de Florence. Pocta nádhernej Florencii. Prvé náčrty Sláčikového sexteta d mol „Souvenir de Florence“, op. 70 vznikli už v roku 1887. Skladateľ dielo upravoval až do roku 1892. Ukončil ho po sfinalizovaní rozsiahlych opusov – opery Piková dáma a baletu Luskáčik. Bol to zároveň prejav vďačnosti jeho mecenáške Nadežde von Meck. „Viem, že milujete komornú hudbu a som rád, že si budete môcť vypočuť môj sextet… Napísal som ho s nadšením a s najmenšou námahou.“ Čajkovskij dielo venoval Petrohradskej komornej hudobnej spoločnosti, ako prejav vďaky za udelenie čestného členstva.

Nasledovať bude marcový koncert Slovenského komorného orchestra, v nedeľu 16. 3. 2025, ktorý sa bude niesť v znamení 340. výročia narodenia Johanna Sebastiana Bacha. Po šiestich rokoch zaznie v Slovenskej filharmónii opäť kompletný cyklus  Brandenburských koncertov.

Členovia Moyzesovho kvarteta uvedú svoj jubilejný koncert k 50. výročiu založenia 23. marca 2025 o 18.00 vo Dvorane HTF VŠMU.