Slovenská filharmónia v mesiaci november

■ V piatok 16. novembra sa v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie 19,00 h uskutoční záverečný koncert 9. ročníka medzinárodného festivalu súčasnej hudby MELOS – ÉTOS. V slovenskej premiére zaznejú v bratislavskej Redute diela zeroPoints  maďarského skladateľa a dirigenta Peter Eötvösa  skladba Musica pro defunctis slovenského skladateľa a muzikológa Romana Bergera a dielo Amériques, pre 126 členné obsadenie Edgarda Varésa. Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou maďarského dirigenta Zsolta Nagya.

ZSOLT NAGY (1957, Gyula, Maďarsko) študoval dirigovanie u Istvana Parkaia na budapeštianskej Hudobnej akadémii. Aktívne sa zúčastňoval na Bartókovských seminároch a festivale u Petra Eötvösa a získal štipendium Sorošovej nadácie v Miláne a Paríži. Od roku 1990 bol asistentom Petra Eötvösa na Inštitúte pre novú hudbu Hudobnej akadémie v Karlsruhe, hosťujúcim profesorom na Medzinárodnom Eötvösovom Inštitúte Štuttgart a Kolín. Získal špeciálne ocenenie za zásluhy v uvádzaní novej izraelskej hudby a od roku 1999 je šéfdirigentom a umeleckým poradcom Israel Contemporary Players. V súčasnosti je profesorom dirigovania na Conservatoire Supérieur v Paríži. Je tiež umeleckým riaditeľom majstrovských dirigentských kurzov Janáčkovej filharmónie v Ostrave a majstrovských tried pre mladých skladateľov novej hudby v Jerusalem Music Center. Spolupracoval s BBC Symphony Orchestra, Orchestra di Santa Cecilia Roma, RAI Symphony Orchestra, Jerusalem Symphony Orchestra, Ensemble United Berlin.

■ V sobotu 24. novembra  Slovenská filharmónia s iránskym dirigentom Alexandrom Rahbarim  uvedú Slávnostný otvárací  koncert 43. ročníka Bratislavských hudobných slávností.Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie zaznie  Koncertná skladba v uhorskom štýle zakladateľskej osobnosti slovenskej hudobnej kultúry Jána Lebvoslava Bellu,   Koncert pre violončelo a orchester e mol op. 85 anglického autora Edwarda Elgara. Sólový part elegického diela  zaznie v interpretácii nemeckého violončelistu Albana Gerhardta. Na záver to bude  Symfónia č. 10 op. 93 Dmitrija Šostakoviča. Koncert sa uskutoční  o 19,30 h.

■ Vo štvrtok piatok 29. a 30 novembra sa Slovenská filharmónia so svojim novým šéfdirigentom Petrom Ferancom predstavia v Prahe. V Dvořákovej sieni Rudolfína uvedú Spomienky op. 25 slovenského skladateľa Jána Cikkera, Koncert pre husle a orchester D dur op. 35 Petra Iľjiča Čajkovského , ktorého sólový part zaznie v interpretácií fenomenálneho 22-ročného huslistu Dalibora Karvaya a Vták Ohnivák Igora Stravinského. Koncert sa koná v rámci projektu kultúrnej výmeny národných orchestrov 2007-2011 V srdci Európy.

■ Hudobnou bodkou  Medzinárodného festivalu Bratislavské hudobné slávnosti bude koncert Slovenskej filharmónieSlovenského filharmonického zboru /zbormajster Jaroslav Brych/ so šéfdirigentom Petrom Ferancom.  Na záverečnom festivalovom podujatí zaznie v premiére Husľový koncert č. 3 Ilju Zeljenku, ktorého  sólový part   zaznie v interpretácii Juraja Čižmaroviča a vokálno-inštrumentálne dielo Charlesa Gounoda Messe solennelle de St. Cécile pre sóla zbor a orchester. Sólistami večera budú sopranistka Martina Masaryková, tenorista Otokar Klein a basista Gustáv Beláček. Záverečný koncert festivalu sa uskutoční v Koncertnej sieni Slovenskej filharmóniepiatok 7. decembra19,30 h.