Nemecký dirigent, rodák z ruského Novosibirska Thomas Sanderling, najstarší syn legendárneho nemeckého dirigenta Kurta Sanderlinga hosťuje tento týždeň vo štvrtok a piatok 6. a 7. novembra so Slovenskou filharmóniou. Nie je to prvé umelcové účinkovanie v bratislavskej Redute – umelec navštívil Bratislavu trikrát, do Slovenskej filharmónie sa vracia po 30-tich rokoch ako zrelý umelec.
Thomas Sanderling je v súčasnosti stálym hosťujúcim dirigentom filharmonického orchestra vo svojom rodnom meste a tiež dirigentom Národnej filharmónie v Moskve. Symfonický orchester v japonskej Osake, s ktorým umelec dvakrát získal Veľkú cenu domácej kritiky, mu udelil titul doživotného čestného hudobného riaditeľa. Osobitné priateľstvo spájalo dirigenta s Dmitrijom Šostakovičom. Slávny skladateľ bol prítomný pri Sanderlingovom moskovskom dirigentskom debute a zveril mu nemeckú premiéru svojej Trinástej i Štrnástej symfónie (a zároveň i nemecký preklad básnických textov oboch symfónií). Vzápätí nasledovala prvá nahrávka Šostakovičovho piesňového cyklu na Michelangelove básne pre Deutsche Grammophon, ktorá získala prestížne ocenenie časopisu The Gramophone. V máji 2013 dirigoval Thomas Sanderling premiéru opery Idiot od Mieczyslawa Weinberga v mannheimskej opere. Vysoké uznanie si získala aj umelcova nahrávka Mahlerovej Šiestej symfónie s Peterburskými filharmonikmi a najmä nahrávka kompletu Brahmsových symfónií s britským orchestrom Philharmonia. Od roku 1988 žije Thomas Sanderling vo Veľkej Británii.
Program symfonických koncertov je zostavený z diel dvoch skladateľov – Johannesa Brahmsa a Maxa Brucha. Na úvod zaznie Brahmsova Tragická predohra op. 81, jeden z najosobnejsších opusov skladateľa, ktorú vystrieda Koncert pre klarinet, violu a orchester e mol op. 81 Maxa Brucha. Dvojkoncert z roku 1911 patrí do kategórie nádherných hudobných rozprávok. Skladateľ ho písal pre svojho syna Maxa Felixa Brucha, vynikajúceho klarinetistu. Sólistami večerov budú dvaja členovia orchestra Slovenská filharmónia – 1. hráč v skupine viol Bálint Kovács a 1. klarinetista a vedúci skupiny klarinetov Jozef Luptáčik.
Po prvýkrát bude na Slovensku uvedené Klavírne kvarteto g mol op. 25 (orch. A. Schönberg) Johannesa Brahmsa. Komorné dielo upravil do orchestrálnej podoby roku 1937 Arnold Schönberg. Na otázky, prečo sa nechal až tak intenzívne nadchnúť pre Brahmsov opus, odvetil: „Po prvé: pretože mám toto dielo rád. Po druhé: pretože je zriedkavo hrávané. Po tretie: pretože je vždy interpretované zle; klavirista hrá veľmi hlučne a nemôžete počuť nič zo strany sláčikov. Jedného dňa chcem počuť všetko a toto chcem dosiahnuť.“
Koncerty začnú o 19-tej.
Srdečne vás pozývame na stretnutie s dirigentom koncertu Thomasom Sanderlingom a sólistami Jozefom Luptáčikom a Bálintom Kovácsom, ktoré sa uskutoční 10 minút po koncerte v piatok 7. novembra vo foyeri Slovenskej filharmónie.
Stretnutie bude moderované a tlmočené v slovenskom jazyku.