Šéfdirigentom SF bude od 61. koncertnej sezóny Emmanuel Villaume

Post šéfdirigenta Slovenskej filharmónie bude od 61. koncertnej sezóny  zastávať  úspešný francúzsky dirigent Emmanuel Villaume.  S orchestrom Slovenská filharmónia  spolupracoval umelec v minulých sezónach viackrát. Debutovo sa tu predstavil v novembri 2005, kedy nezabudnuteľne predviedol francúzsky repertoár – diela Berlioza, Ravela a Gounoda. Vzbudil veľké sympatie u hudobníkov aj obecenstva.  Zaujímavým bol aj otvárací koncert BHS  2006, kde predstavil nie často uvádzanú kompletnú choreografickú symfóniu Ravela – Dafnis a Chloé.  V jubilejnej 60. koncertnej sezóne uviedol v bratislavskej Redute  diela klasikov – Ludwiga van Beethovena a jeho francúzskeho súčasníka Etienna Nicolasa Méhula.

Emmanuel  Villaume, rodák zo Štrasburgu /1964/ spočiatku študoval na štrasburskom konzervatóriu. V štúdiu  pokračoval v Paríži, kde získal diplom v odboroch literatúra, filozofia a muzikológia. Študoval tiež herectvo a účinkoval v divadelných predstaveniach. Je uznávaným autorom muzikologických článkov a výskumných referátov.

Ako 21-ročný bol menovaný za dramaturga Rýnskej opery v Štrasburgu. V tomto období vzbudil pozornosť Spirosa Argirisa, hudobného riaditeľa Festival dei Due Mondi v talianskom Spolete,  ktorý ho roku 1987 pozval na festival dirigovať a tiež mu umožnil  v roku 1990  debut na Spoleto Festivale v USA.

Emmanuel  Villaume pôsobí už deviatu sezónu ako   hudobný riaditeľ   Spoleto Festivalu v USA, kde pravidelne diriguje   symfonické koncerty a operné predstavenia. Umelec spolupracuje s poprednými opernými a koncertnými domami na celom svete. Vystúpil  vo Washingtonskej opere, v Kráľovskej opere v Covent Garden,  Lyrickej opere v Chicagu, v renomovaných operných domoch v Kolíne,  Los Angeles, Bastille,  Štátnej opere v Hamburgu, San Franciscu, Santa Fe, Toulouse, Bonnskej opere, Montreali, Saint Louis, Marseilles, v turínskom Teatro Regio,   či na Festivale Klangboden vo Viedni.

Dirigoval Montrealských symfonikov v Montreali a v Carnegie Hall, Bostonských symfonikov v Symphony Hall a v Tanglewoode, americké orchestre v San Franciscu, Houstone, Indianapolise, St. Louis a Detroite, ďalej Orchestre de Paris, Beethovenhalle Orchester Bonn, Monte Carlo Philharmonic, Symphony Australia, Orchestra Sinfonica Siciliana, Petrohradskú filharmóniu, ako aj operné orchestre v Bastille, milánskej La Scale  a La Fenice v Benátkach. Absolvoval koncerty s Kráľovským filharmonickým orchestrom v Londýne a vo Viedni so sólistami Annou Netrebko  a Rolandom Villazonom.  Počas Olympijských hier 2008 dirigoval na troch koncertoch orchester Čínskej národnej opery.

V Metropolitnej opere debutoval v opere Madama Butterfly. Počas sezóny 2005/2006 opätovne prijal pozvania na hosťovanie v Metropolitnej opere, kde naštudoval operu Camilla Saint-Saënsa Samson a Dalila so sólistkou Olgou Borodinou, uviedol tu operu Carmen. Hosťuje v  Kráľovskej opere v Londýne.  Od októbra 2008 pôsobí ako umelecký riaditeľ a šéfdirigent Slovinskej filharmónie. Počas sezóny 2009/2009 plánuje uviesť viacero koncertov v Škandinávii s Annou Netrebko, ako aj predstavenia Lehárovej operety Veselá vdova v lyrickej opere v Chicagu,.

Emmanuel Villaume obdržal čestný doktorát na Univerzite v Indianopolise. Žije v Paríži a New Yorku.