Príďte na koncerty a stretnutie so šéfdirigentom

foto

Februárová symfonická dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina zaznie v Koncertnej sieni SF v stredu a vo štvrtok 7. a 8. februára 2024 o 19.00. Sólistom večerov bude chorvátsky klavirista Lovre Marušić, držiteľ striebornej medaily a 2. ceny na Cleveland International Piano Competition 2021, v ktorého interpretácii zaznie Koncert pre klavír a orchester č. 4 G dur, op. 58 Ludwiga van Beethovena. Pred štvrtkovým koncertom 8. februára 2024 o 18.15 sa uskutoční vo foyeri SF stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom, ktoré vedie a tlmočí dramaturg SF Juraj Bubnáš. Orchester Slovenská filharmónia, šéfdirigent Daniel Raiskin a klavirista Lovre Marušić sa spoločne predstavia s bratislavským programom koncertov v Slovinsku a Chorvátsku. Na umelecký zájazd odcestujú v piatok 9. februára 2024.

Koncerty otvorí predohra Franza Schuberta Čarovná harfa k rovnomennej melodráme, ktorá sa stratila. Koncert pre klavír a orchester č. 4 G dur op. 58, jedno z reformných diel Ludwiga van Beethovena zaznie v interpretácii klavírneho virtuóza Lovre Marušića. Bonnský rodák Beethoven ho skomponoval v roku 1806,  v susedstve Husľového koncertu D dur a Symfónie č. 4 B dur op. 60 . Po premiére v Theater an der Wien v roku 1808 dielo  upadlo do zabudnutia a o jeho vzkriesenie sa zaslúžil  Felix Mendelssohn Bartholdy, ktorý ho  spolu so Škótskou symfóniou uviedol na svojej poslednej návšteve Londýna v roku 1847. Dramaturgia dvoch večerov prinesie vôbec prvé uvedenie Symfónie č. 3 A dur prešporského rodáka skladateľa, klaviristu, violončelistu a dirigenta Franza Schmidta na pódiu Slovenskej filharmónie. „ Dôležitým pre Schmidta bol kontakt s Rudolfom Maderom, organistom v Dóme sv. Martina. V roku 1888 sa rodina presťahovala z Bratislavy do Viedne, kde Franz Schmidt nastúpil na konzervatórium a študoval hudobnú teóriu a hru na violončele. Jeho talent mu zabezpečil miesto u Viedenských filharmonikov, hrával tiež v opere, kde v tom čase dirigoval Gustav Mahler. V roku 1901 sa stal pedagógom, neskôr riaditeľom a rektorom hudobnej akadémie, dnes Universität für Musik und darstellende Kunst. Franz Schmidt zomrel 11. februára 1939 v Perchtolsdorfe pri Viedni,“  uvádza muzikológ Andrej Šuba o skladateľovi v texte ku koncertom. „Tretia symfónia, ktorú skladateľ prihlásil do súťaže nahrávacej spoločnosti Columbia, vznikala v rokoch 1927 – 1928. Dielo, ktoré malo na základe propozícií nadväzovať na symfonickú tvorbu Schuberta, napokon získalo cenu za najlepšiu skladbu rakúskeho autora,“ dodáva.