Piesne z Gurre vo viedenskom Musikvereine so Slovenským filharmonickým zborom pod taktovkou Petra Popelku

BRENKUS c 2669 copy 5

Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jan Rozehnal) bude  súčasťou uvedenia Schönbergovho monumentálneho diela Piesne z Gurre (Gurrelieder), trojdielnej kantáty pre päť vokálnych sólistov, rozprávača, spevácke zbory a veľký orchester na slová básne Dána Jensa Petera Jacobsena v nemeckom preklade Roberta Franza Arnolda. Monumentálne dielo s viac ako 200 umelcami na pódiu zaznie v naštudovaní Petra Popelku, šéfdirigenta Viedenských symfonikov. V piatok a v sobotu 13. a 14. septembra 2024 o 19.30.

Skladateľ na diele pracoval jedenásť rokov, od jari 1900 do septembra 1911. Prvé uvedenie zaznelo 23. januára 1913 práve vo viedenskom Musikvereine pod taktovkou Franza Schrekera.  Bol to jeden z najväčších koncertov vo viedenskej histórii. Aktuálne uvedenie  reflektuje na 150. výročie narodenia Arnolda Schönberga počas aktuálnej  125. sezóny Viedenských symfonikov. Piesne z Gurre budú znieť v interpretácii Viedenských symfonikov, troch zborov –  Singverein der Gesellschaft der Musikfreunde (Speváckeho združenia priateľov hudby), Slovenského filharmonického zboru, Ungarischer Nationaler Männerchor (Maďarského národného mužského zboru). Sólistami večera budú pravidelný hosť Viedenskej a Bavorskej štátnej opery Michael Weinius,  mladá nemecká sopranistka Vera-Lotte Boecker, mezzosopranistka Sasha Cooke, tenorista Gerhard Siegel, barytonista Florian Boesch a popredná nemecká sopranistka Angela Denoke, ktorá  vystúpi v úlohe rozprávača.  Dielo zaznie v naštudovaní  úspešného českého dirigenta Petra Popelku, ktorý od sezóny 2024/2025 zastáva post šéfdirigenta Viedenských symfonikov.