Tretí organový recitál 65. koncertnej sezóny Slovenskej filharmónie sa uskutoční v bratislavskej Redute poslednú aprílovú nedeľu – 27. apríla o 16.00. Hosťom nedeľného popoludnia bude poľský organový virtuóz Roman Perucki. Svoje interpretačné umenie predvedie na kráľovskom nástroji v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie, ktorý patrí k najväčším píšťalovým organom na Slovensku. V interpretácii umelca si vypočujeme diela J. S. Bacha, francúszkych a poľských skladateľov. Inšpiratívny repertoár na využitie bohatej škály zvukových možností organa firmy Rieger Orgelbau z Rakúska.
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Prelúdium a fúga e mol BWV 548
Vater unser Himmelreich BWV 682
Friedrich Wilhelm Markull (1816-1887)
Sonáta op. 56
Mieczysław Surzyński (1866-1924)
Improvizácia na poľskú duchovnú pieseň Kto się w opiekę
Zbigniew Kruczek (1952)
Pochod
Charles-Marie Widor (1844-1937)
IV. symfónia
Roman Perucki ukončil štúdiá v roku 1985 na Hudobnej akadémii v Gdańsk v triede Leona Batora a v tom istom roku začal aj svoju pedagogickú prácu, v súčasnosti tu pôsobí ako profesor v organovej triede. Svoje vzdelanie si rozširoval na rôznych majstrovských kurzoch v Poľsku a v zahraničí.
Je hlavným organistom v Gdańskej katedrále a poradcom primátora mesta v otázkach mestského organu. Je zároveň riaditeľom Baltickej filharmónie, prezidentom spoločnosti Musica Sacra a Spoločnosti priateľov Gdańskej katedrály. Je podporovateľom vzniku nových nástrojov v Gdańsku i jeho okolí.
Roman Perucki je riaditeľom najstaršieho poľského Medzinárodného organového hudobného festival v Katedrále v Oliwe a Medzinárodnej súťaže J. P. Sweelincka v Gdańsk, ako aj medzinárodných organových cyklov v rôznych poľských mestách (Gdańsk, Frombork, Jastarnia, Stegna, Rumia, Jastrzębia Góra a Żarnowiec). Je členom porôt viacerých organových súťaží v Poľsku i zahraničí (Francúzsko, Rusko). Vedie tiež rôzne majstrovské interpretačné kurzy v Poľsku, Portugalsku, Mexiku, Chorvátsku, Rusku a Francúzsku.
Dodnes realizoval vyše 2000 organových koncertov – recitály, koncerty so sprievodom komorných i symfonických orchestrov, sólové i duo-koncerty, okrem iného aj so svojou manželkou Mariou Peruckou (husle). Účinkoval vo všetkých krajinách Európy, Rusku, Japonsku, Číne, Mexiku, USA a Austrálii. Okrem iného hral aj v parížskej Notre Dame a v Ženevskej katedrále, Mariinskom divadle v Petrohrade a rôznych prestížnych koncertných sálach a kostoloch po celom svete.
Nahral množstvo CD. Realizoval nahrávky pre národný rozhlas a televíziu, ako aj zahraničných producentov a médiá. Získal Cenu kultúry od ministra kultúry, množstvo ocenení od predstaviteľov mesta Gdańsk a najvyššie vyznamenanie Vatikánu Pro Ecclesiae et pontifice a Rad Sv. Silvestra.