Nedeľné popoludnie v Redute s Markom Štrbákom

foto_Strbak

V nedeľu 2. júna 2024 o 16.00 sa v Slovenskej filharmónii uskutoční organový recitál Marka Štrbáka, koncertného organistu, pedagóga, klaviristu, dirigenta, zbormajstra, korepetítora a skladateľa. Marek Štrbák pravidelne spolupracuje so Slovenskou filharmóniou a Slovenským filharmonickým zborom. Sólový recitál v našom cykle organových koncertov uvedie po prvýkrát. Do programu zaradil diela Césara Francka, bratislavského rodáka Štefana Németha-Šamorínskeho, ktorý bol organistom v Katedrále sv. Martina a Marcela Duprého.

Na úvod koncertu zaznie Chorál č. 1 E dur z roku 1890 Césara Francka. Jeho vznik sa datuje do obdobia skladateľovho nástupu na post organistu u sv. Klotildy. V parížskej bazilike sa nachádza jeden z najslávnejších organov, ktorý v roku 1859 postavil významný francúzsky organár Aristide Cavaillé-Coll. Inauguračný koncert tu odohral práve César Franck, titulárny organista a skladateľ, ktorý povedal: „Môj organ je môj orchester“, to vyjadruje skladateľov vzťah k nástroju, s ktorým sú bytostne späté takmer všetky jeho diela. Nasledovať bude Koncert pre organ sólo, op. 85 Štefana Németha-Šamorínskeho, ktorý bol prvou z výrazných skladateľských osobností 2. polovice 20. storočia v oblasti organovej tvorby na Slovensku. Organovej hre sa začal venovať  v detstve. Študoval na gymnáziu pri kláštore klarisiek v Bratislave. Hodiny klavíra navštevoval u Alexandra Albrechta. V štúdiu pokračoval na Vysokej hudobnej škole v Budapešti a vo Viedni. Pri komponovaní sa inšpiroval tvorbou Bacha, Beethovena, Brahmsa a Bartóka. Koncert uzavrie Symphonie-Passion, Op. 23 výnimočnej francúzskej osobnosti prvej polovice dvadsiateho storočia, skladateľa a učiteľa mnohých generácií študentov organa na Parížskom konzervatóriu Marcela Duprého.

Organ v bratislavskej REDUTE  má  66 registrov a 3 manuály, čím sa radí medzi najväčšie píšťalové organy na Slovensku. Slávnostne bol inaugurovaný v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v roku 2012. Jeho zhotoviteľom je rakúska firma Rieger Orgelbau GmbH, ktorej nástroje sa  nachádzajú v koncertných sieňach a chrámoch na všetkých kontinentoch, napríklad vo viedenskom Stephansdome, koncertnej sieni Parížskeho konzervatória, dva  nástroje v Shanghai Oriental Art Center a Shenzhen Cultural Centre v Číne, v katedrále v Regensburgu (Nemecko), vo viedenskom Musikvereine a ďaľších.

Srdečne Vás všetkých pozývame!