Mucha Quartet a Magdaléna Bajuszová v Malej sále SF

thumb_pic2

Utorkový komorný koncert cyklu Hudobná mozaika, 8. 2. 2022, bude patriť mladým slovenským interpretom. V Malej sále Slovenskej filharmónie privítame členov Mucha Quartet, ktorí sa predstavia so slovenskou klaviristkou Magdalénou Bajuszovou. Koncert sa začne o 19.00. Koná sa v režime OP.

Členovia kvarteta – Juraj Tomka, 1. husle, Jozef Ostrolucký, 2. husle, Veronika Kubešová, viola a Pavol Mucha violončelo, predstavia diela troch slovenských skladateľov rôznych generácií – Mikuláša Moyzesa,  Ilju Zeljenku a súčasného skladateľa Marka Piačeka.

Klavírnu sonátu č. 21, ktorá zaznie na úvod koncertu skomponoval Ilja Zeljenka v roku 2004. Skladba nesie podtitul Otázky bez odpovedí. Skladateľ o nej povedal: „Otázky sú dôležitejšie ako odpovede. Keď niekto vie položiť správnu otázku, tá dokáže určiť celý jeho život. Čiže na niektoré otázky sa nedá odpovedať. Položiť sa však dajú. A to je krásne, lebo je to vlastne niečo na hranici medzi chaosom a poriadkom.“  Venoval ju svojmu priateľovi a jednému z najuznávanejších slovenských maliarov – Rudolfovi Filovi. Nasledovať bude Sláčikové kvarteto č. 2 a mol Mikuláša Moyzesa inšpirované slovenským folklórom.  Uvedenie klavírnych kvintet  Marka Piačeka Päť štúdií pre klavírne kvinteto a Ilju Zeljenku Klavírne kvinteto č. 1 ponúkne možnosť konfrontácie spracovania tejto hudobnej formy skladateľmi dvoch generácií vo vzťahu  pedagóg – študent.  Marek Piaček študoval kompozíciu na VŠMU u Ilju Zeljenku v rokoch 1990-1995. Novú verziu diela Päť štúdií pre klavírne kvinteto napísal pre Mucha Quartet. Na utorkovom koncerte zaznie dielo v premiére.  Klavírne kvinteto č. 1 Ilju Zeljenku je jednou zo skladateľových najrannejších kompozícii. Vzniklo ešte počas jeho štúdia na VŠMU pod vedením Jána Cikkera.  Zeljenka ho venoval svojmu priateľovi, zbormajstrovi Ladislavovi Holáskovi. Prierez slovenskou hudobnou históriou od jej vzniku až po súčasnosť zaznie v interpretácii etablovaných slovenských umelcov – klaviristky Magdalény Bajuszovej a členov Mucha Quartet, ktorí sú zanietenými propagátormi slovenskej tvorby na domácich aj zahraničných pódiách.

Koncert je zároveň ďalším z radu podujatí v rámci roku 2022 venovaných 90. výročiu narodenia skladateľa Ilju Zeljenku.