Moyzesovo kvarteto v Malej sále SF

utorok 23. mája19,00 h sa uskutoční v Malej sále  Slovenskej filharmónie posledný koncert série Komorné utorky 57. koncertnej sezóny SF. V cykle Sláčikové kvartetá uvedú koncert členovia renomovaného Moyzesovho kvarteta. Sólistami večera budú dvaja mladí interpreti – violončelistka Katarína Zajacová a violista Martin Mierny. Koncert je zostavený z diel Wolfganga Amadea MozartaFranza Schuberta. Sláčikové kvinteto C dur D 956 op. Post. 163 patrí medzi posledné komorné diela Franza SchubertaSláčikové kvarteto F dur KV 590 Wolfganga Amadea Mozarta je posledným zo  sláčikových kvartet, ktoré vošli do dejín pod názvom „Pruské“. Obe diela teda patria medzi vrcholné opusy svojich autorov.

_______________________________________________________________________________________________________________________

Martin Mierny absolvoval  Konzervatórium v Bratislave v triede prof. Kornela Klatta. Počas štúdií získal 2. cenu (1. cena nebola udelená) na Súťaži slovenských konzervatórií. Študoval na Vysokej škole múzických umení v triede Doc. J. Hoška.  Zúčastnil sa interpretačných kurzov pre sólovú i komornú hru, ako aj orchestrálnych kurzov pod vedením V. Fedosejeva, G. Sinopoliho, Sira N. Marrinera a ďalších. Okrem sólovej hry sa aktívne venuje aj komornej hudbe rôznych zoskupení.

Katarína Zajacová študovala na Konzervatóriu v Žiline v rokoch 1995-2001 pod vedením  Kvety Glasnákovej. V súčasnosti je poslucháčkou 5. ročníka VŠMU v Bratislave v triede doc. Jána Slávika.  Ako sólistka uviedla so Symfonickým orchestrom konzervatória koncerty E. Lala,  R. Schumanna a so Slovenským komorným orchestrom Žilina koncerty C. Saint-Saënsa a  P. I. Čajkovského. Vystúpila aj na samostatných recitáloch v Budapešti, Bruseli, Antverpách, Trenčíne, Trenčianskych Tepliciach, Bratislave a Prešove.

S úspechom sa umiestnila na viacerých interpretačných súťažiach: Súťať študentov slovenských konzervatórií (1997 – čestné uznanie, 1999 – 3. miesto), Súťaž Bohuslava Martinů v Prahe (2003 – čestné uznanie), Šúťaž o štipendium YAMAHA (2004 – 1. cena), Zoltán Kodaly Preis v Semmeringu (2004 – 3. miesto). Absolvovala medzinárodné interpretačné kurzy v Brne (B. Havlik), Bechyně (D. Sella), Telči (P. Praus), Žiline (J. Podhoranský), Komárne ( J. Slávik, P. Prause), v rakúskom Semmeringu (D.Veis),   Luxemburgu (M. Kliegel). Účinkuje na rôznych slovenských hudobných festivaloch a prehliadkach.

Od roku 2004 je členkou klavírneho tria Istropolis, s ktorým v decembri 2004 získala 3. cenu na Súťaži Bohuslava Martinů v Prahe. Uviedli samostatné recitály v rámci Trenčianskej hudobnej jari, Mozartovho týždňa a Prehliadky mladých koncertných umelcov v Bratislave 2005.