Mahlerova Symfónia tisícov zo Slovenským filharmonickým zborom v Prahe

BRENKUS c 2669 copy 5

Slovenský filharmonický zbor so zbormajstrom Janom Rozehanlom a manažérkou Marianou Kuškovou sa po úspešnom uvedení Schönbergovho monumentu Piesne z Gurre (Gurrelieder) vo viedenskom Musikvereine presunul do Prahy, kde bude súčasťou uvedenia Symfónie č. 8 Es dur Gustava Mahlera v Smetanovej sieni pražského Obecného domu pod taktovkou Tomáša Braunera. Koncerty sa uskutočnia  v stredu a vo štvrtok 18. a 19. septembra 2024.

Mahlerova Symfónia tisícov patrí medzi najrozsiahlejšie symfonické diela svojim rozsahom aj aparátom účinkujúcich. Jej uvedenie otvorí jubilejnú 90. sezónu Pražských symfonikov FOK. Zaznie  v interpretácii viacerých telies – Symfonického orchestra hl. mesta Prahy FOK,  Českého filharmonického sboru Brno (zbormajster Petr Fiala), Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Jan Rozehnal), Dětského pěveckého sboru Radost Praha (zbormajster Jan Pirner) a členov Pueri gaudentes (zbormajster Jan Kyjovský). Po ich boku budú stáť viacerí  sólisti – sopranistky, Manuela Uhl, Jana Šrejma Kačírková, Magdaléna Hebousse, altistky Ester Pavlů a  Bella Adamová, tenorista Jonathan Stoughton, barytonista Jiří Rajniš  a bas Alert Dohmen. Dielo zaznie v naštudovaní Tomáša Braunera, šéfdirigenta Symfonického orchestra hl. mesta Prahy FOK.

Slovenský filharmonický zbor v septembri uviedol Mahlerov symfonický monument na Otváracom koncerte  96. sezóny Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. Na prelome mája a júna 2025 vystúpi v jej ďalšom uvedení vo viedenskom Musikvereine a Festspielhause St. Pöltene v naštudovaní Yutaka Sada.