Koncerty v bratislavskej Redute pokračujú vo štvrtok a piatok

_TH45050

Vo štvrtok a piatok 15. a 16. decembra sa v bratislavskej Redute uskutoční druhá decembrová dvojica koncertov  Slovenskej filharmónieSlovenského filharmonického zboru. / zbormajster Jozef Chabroň/ pod taktovkou stáleho hosťujúceho dirigenta Leoša Svárovského. Na úvod večerov zaznie v svetovej premiére dielo Magnificat slovenského skladateľa Jána Zimmera                 (1926 – 1993). Ján Zimmer bol absolventom bratislavského Konzervatória v triedach Eugena Suchoňa (kompozícia), Anny Kafendovej (klavír) a Jozefa Webera (organ). Po absolutóriu Konzervatória nastúpil na štúdiá v Budapešti a  Salzburgu.  Vokálno-inštrumentálne dielo  Magnificat vzniklo roku 1951. V tom čase uvádzať a prezentovať sa sakrálnou hudbou bolo nemožné. Kompozícia na svoje uvedenie  čakala dlhých šesťdesiatpäť rokov. Zaradená je pri príležitosti nedožitých 90. narodenín skladateľa. Po boku orchestra Slovenská filharmónia sa v tomto týždni predstavia dvaja hosťujúci sólisti. V Koncerte pre klavír a  orchester č. 3 c mol, op. 37 Ludwiga van Beethovena to budemladý japonský interpret Takashi Yamamoto. V Symfónii č. 3 c mol , op. 78 Organovej Camilla Saint –Saënsa sa predstaví český organista Aleš Bárta.

Koncerty začnú o 19.00 h.

Vo štvrtok a piatok  budú účinkovať v sláčikovej sekcii orchestra Slovenská filharmónia dve poslucháčky bratislavského Konzervatória, ktoré v rámci dohody o spolupráci medzi inštitúciami absolvujú s naším telesom orchestrálnu prax.