Komorné utorky v Redute

Posledný novembrový koncert sa uskutoční v utorok 29. novembra 19,00 h . V rámci cyklu Hudobná mozaika vystúpi v Malej sále Slovenskej filharmónie klavirista Boris Kraljevič, popredná osobnosť hudobného života v Srbsku Čiernej hore.

Na koncerte uvedie Adagio h mol KV 540 Sonátu F dur KV 332 Wolfganga Amadea Mozarta, Päť prelúdií Clauda Debussyho Sonátu A dur D.959 Franza Schuberta.

____________________________________________________________________________________________________________________

Boris Kraljevic /1966 pochádza z mesta Herceg-Novi (Srbsko a Čierna Hora)

Roku 1993 absolvoval na Štátnom konzervatóriu P. I. Čajkovského v Moskve v triede renomovaného ruského profesora Lava Naumova. Roku 1995 pokračoval aj v majstrovskej   triede prof. Naumova. Ako jeden z najlepších študentov moskovského konzervatória Boris Kraljevic získal červený diplom Konzervatória P. I. Čajkovského.

Popri neustálej koncertnej činnosti Boris Kraljevic tiež úspešne vedie majstrovské kurzy a vyučuje na  univerzitách a konzervatóriách v Európe, Amerike a  Ázii, ako aj  je členom porôt na prestížnych národných a medzinárodných klavírnych súťažiach.

Počas svojich štúdií vystupoval a intenzívne nahrával pre rozhlasové a televízne centrá v bývalej Juhoslávii. Je víťazom viacerých súťaží v bývalej Juhoslávii i v zahraničí: Pristina (1984), Skoplje (1985), Dubrovnik (1987) a Udine (1984, Taliansko).

Jeho koncertné aktivity v zahraničí zahŕňajú hosťovania na festivaloch v mnohých európskych krajinách, Severnej Amerike a Ázii.

Boris Kraljevic aktívne spolupracuje s rôznymi národnými i medzinárodnými symfonickými i komornými orchestrami. Ako sólista účinkoval so  Symfonickým orchestrom Národného  konzervatória CNR Cergy-Pontoise v Paríži, Sarajevskou filharmóniou, Symfonickým a komorným orchestrom Rozhlasu a Televízie v Čiernej hore, Macedónskou filharmóniou, Charkovským symfonickým orchestrom (Ukrajina), Sláčikovým orchestrom z Detmoldu

(Nemecko), Moskovským symfonickým orchestrom, Niským symfonickým orchestrom (Srbsko), Leopoliským sláčikovým orchestrom (Ukrajina), s belehradským súborom Arte, s ruským štatnym kvartetom “Glinka”.  Je tiež členom kvinteta “Tango Nova”, súboru  špecializujúceho sa na uvádzanie hudby elitného argentínskeho skladateľa Astora Piazzollu.

Okrem štandardného klavírneho repertoáru siahajúceho od diel baroka k súčasným autorom, pochádzajúcim v prvom rade zo Srbska a Čiernej hory, uviedol množstvo ťažiskových diel svetovej klavírnej a komornej literatúry. Mnohí študenti Borisa Kraljevica sú víťazmi prestížnych medzinárodných klavírnych súťaží v Európe in v USA ( Gina Bachauer, Eastman Young Artist Piano Competition, Carl Cherny, Concertino Praga).

V koncertnej sezóne 2004-2005 Boris Kraljevic uskutoční recitály a koncerty so symfonickými orchestrami v Srbsku a Čiernej hore, vo Francúzsku, Singapore, Malajzii, na Ukrajine, v Albánsku, Španielsku, Kanade, USA, Švédsku, Egypty a Rusku. K budúcim angažmánom Borisa Kraljevica tiež patria majstrovské kurzy a zasadanie v porotách na prestížnych klavírnych súťažiach doma i v zahraničí.

Boris Kraljevic je tiež umeleckým riaditeľom koncertnej agentúry Herceg Fest a Medzinárodného festivalu “Dni hudby” v Herceg-Novi (Srbsko a Čierna Hora).

B. Kraljevic je laureátom októbrovej ceny mesta Herceg-Novi (1998) a Ceny Akadémie vied a umení v Čiernej Hore (2001) za výnimočný prínos v oblasti kultúry.