Členovia Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom každoročne v januári uvádzajú koncert Hommage à Bohdan Warchal. V 70. koncertnej sezóne sa uskutoční presne v deň výročia narodenín Prof. Bohdana Warchala, v nedeľu 27. januára 2019 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie o 16.00 h. Hosťami koncertu budú traja mladí českí interpreti – Ivo Kahánek, Jan Fišer a Tomáš Jamník – ktorí spoločne tvoria vynikajúce Dvořákovo trio.
- Bohdan Warchal (27. január 1930, Orlová – † 30. december 2000, Bratislava) bol v roku 1960 iniciátorom vzniku komorného súboru. Komorný orchester pod jeho umeleckým vedením zažil zlatú éru, koncertoval nielen v slovenských mestách, ale uznanie dosiahol v mnohých svetových metropolách. Prof. Bohdan Warchal viedol komorný orchester s malou nečakanou pauzou štyridsať rokov. Na koncerte k tomuto okrúhlemu výročiu odovzdal štafetu umeleckého vedúceho svojmu žiakovi Ewaldovi Danelovi, ktorý od januára 2001 v tejto práci s omladeným súborom pokračuje.
Tento rok sa spomienkový koncert uskutoční už šestnásty krát. Hosťom nedeľného popoludnia bude popredné české komorné zoskupenie Dvořákovo trio, s ktorým sa Slovenský komorný orchester v októbri 2018 predstavil v Komornej sále Berlínskej filharmónie pri príležitosti koncertu k 100. výročiu vzniku Československej republiky. Na koncerte v bratislavskej Redute zaznie Mozartovo šarmantné divertimento Hudobný žart, KV 522, Concertino pre klavírne trio a sláčikový orchester, H. 232 Bohuslava Martinů a Symfónia č. 21 A dur , KV 134 Wolfganga Amadea Mozarta, ktorá vznikla v roku 1774.
DVOŘÁKOVO TRIO
Dvořákovo trio spája troch mladých hudobníkov – Iva Kahánka, Jana Fišera a Tomáša Jamníka, ktorí patria k interpretačnej špičke vo svojich odboroch. Pod pôvodným názvom Trio Concertino začal súbor pôsobiť v súčasnom zložení už̌ v roku 2004 na Akadémii múzických umení v Prahe pod vedením profesorov Josefa Chuchra, bývalého člena Sukovho tria, a Ivana Klánskeho, člena Guarneri tria. V tom istom roku prišiel prvý úspech súboru v podobe víťazstva na 9. ročníku Interpretačnej súťaže Nadácie Bohuslava Martinů. V roku 2007 súbor získal Cenu Českého spolku pre komornú hudbu, ktorej súčasťou bolo debutové́ vystúpenie v Dvořákovej sieni pražského Rudolfina.
V súčasnosti koncertuje Dvořákovo trio na domácich i zahraničných pódiách – v Nemecku, Rakúsku, Slovinku, Luxembursku, Ázii a ď. Ťažiskom repertoáru je česká komorná hudba, ako aj diela pre klavírne trio a orchester. V roku 2007 bol súbor pozvaný k spolupráci s nemeckou nadáciou Villa Musica a jej docentmi Eszter Haffner a Jean-Claudeom Gérardom. Nadácia sa venuje systematickému vzdelávaniu mladých talentov v komornej hre. Behom jednotlivých projektov vystupujú členovia tria spolu s mladými českými a nemeckými študentmi na koncertoch v České republike a v zahraničí. Dvořákovo trio pravidelne vystupuje na významných festivaloch a podniká koncertné turné do zahraničia. Na festivale Murten Classics uviedol súbor spolu s orchestrom Cappella Istropolitana a dirigentom Kasparom Zehnderom Trojkoncert, op. 56 Alfreda Casellu. Na turné s Komorným orchestrom Národného divadla v Nemecku interpretovali členovia tria Concertino pre klavírne trio a sláčikový orchester B. Martinů. V rámci komorného turné vystupovali aj v ázijských mestách ako Šanghaj, Hongkong, Manila, Singapur a Bangkok. Na renomovanom festivale Styriarte Graz sa trio predstavilo s rýdzo českým programom (A. Dvořák: Trio Dumky, B. Smetana: Trio g mol). Súbor absolvoval aj turné́ po Nemecku a Luxembursku, vystúpenia v rámci série odpoludňajších koncertov v Berlínskej filharmónii, recitál v rámci cyklu Spolku pre komornú hudbu pri Českej filharmónii v Dvořákovej sieni Rudolfina. Účinkoval aj s orchestrami ako PKF – Prague Philharmonia a Komorná filharmónia Pardubice. Predstavil sa aj na prestížnom festivale Dresdner Musikfestspiele.
V roku 2013 Dvořákovo trio vydalo svoj debutový album u vydavateľstva Supraphon, ktorý je venovaný vrcholným dielam Bedřicha Smetanu a Antonína Dvořáka. Nahrávka získala pozitívne ohlasy kritiky v Čechách i v zahraničí́ (Harmonie, International Record Review, Gramophone a ďalšie).
Klavirista Ivo Kahánek je víťazom súťaže Pražskej jari 2004 a vyučuje na Akadémii múzických umení v Prahe. V novembri 2014 debutoval pod vedením Sira Simona Rattla v koncertnej sále Berlínskej filharmónie s Klavírnym koncertom č. 4 Bohuslava Martinů.
Huslista Jan Fišer je koncertným majstrom PKF – Prague Philharmonia. Získal ceny na súťažiach Concertino Praga a Beethovenův Hradec a je držiteľom ceny Davidoff Prix.
Violončelista Tomáš Jamník vyhral v roku 2006 súťaž Pražskej jari. Ako sólista vystupuje s najvýznamnejšími českými orchestrami (Česká filharmónia, Symfonický orchester Českého rozhlasu) a dostáva pozvania koncertovať po celom svete, okrem iného v Japonsku, New Yorku, Izraeli a Španielsku.