Filharmonici pod taktovkou Petra Altrichtera

Petr Altrichter

Koncerty Slovenskej filharmónie sa konajú v bratislavskej Redute pravidelne vo štvrtky a piatky o 19-tej. Na začiatku februára ( 4. a 5. ) bude za dirigentským pultom stáť pravidelný hosť sezón Slovenskej filharmónie Petr Altrichter. Pod jeho vedením zaznejú v koncertnej sieni tri diela – symfonická báseň Útes Sergeja Rachamninova, piesňový cyklus Modesta Petroviča Musorgského Piesne a tance smrti a Symfónia č. 4 e moll, op. 98 Johannesa Brahmsa. Musorgského slávny basbarytónový cyklus Piesne a tance smrti (1875 – 1877) zaznie v interpretácii sólistu Opery SND, Sergeja Tolstova, rodáka zo Sibíri, ktorý po štúdiách na Konzervatóriu v Saratove a na prestížnom Konzervatóriu Nikolaja Rimského-Korsakova v Petrohrade odštartoval svoju sólistickú kariéru v Mariinskom divadle. Už dvadsať rokov žije a pôsobí na Slovensku. Cyklus Musorgského štyroch piesní vznikol na slová jeho priateľa, básnika, ruského symbolistu Arsenija Goleniščeva-Kutuzova . Pôvodne bol cyklus skomponovaný pre hlas a klavír. Neskôr ho do orchestrálnej podoby upravili viacerí skladatelia – N. Rimskij Korsakov, A. Glazunov a D. Šostakovič.
V piatok 5. februára sa po koncerte bude konať stretnutie s umelcami – dirigentom Petrom Altrichterom a sólistom koncertu  Sergejom Tolstovom, ktoré sa uskutoční 10 minút po koncerte vo foyery Slovenskej filharmónie. Stretnutie bude moderované.