Tatarský národný symfonický orchester Alexander Sladkovsky dirigent Denis Matsuev klavír |
|
Modest Petrovič Musorgskij Sergej Rachmaninov Modest Petrovič Musorgskij / Maurice Ravel |
Noc na Lysej hore, originálna verzia Koncert pre klavír a orchester č.2 c mol, op. 18 Obrázky z výstavy |
Dve mená – dve poetiky ruskej hudby. Geniálny a originálny Musorgskij ukázal cestu mnohým skladateľom, držiac sa motta vpísaného do partitúry opery Boris Godunov:
„Umelec verí v budúcnosť, pretože žije v budúcnosti.“ Populárne Obrázky z výstavy, inšpirované dielom ruského maliara a architekta V. A. Hartmana, pôvodne predstavujú rozsiahly klavírny cyklus. V orchestrálnom zvuku najčastejšie ožívajú v úprave Mauricea Ravela, no o ich orchestráciu sa pokúšali i ďalší skladatelia.
Rachmaninov patrí k najväčším klaviristom prvej polovice 20. storočia a predstavoval typ priebojného skladateľa, ktorý všetky virtuózne diela – vrátane klavírnych koncertov – písal pre svoju interpretačnú potrebu a aj ich vždy s veľkým úspechom realizoval. V klavírnych koncertoch majstrovsky vyvažoval sólový part a orchestrálny zvuk, čoho dôkazom je aj Klavírny koncert č. 2 c mol op. 18 (1900/1901). Za klavír si na tohtoročných BHS sadne ďalší víťaz Čajkovského súťaže, elektrizujúci virtuóz Denis Matsuev. Ozvláštnením festivalovej dramaturgie je hosťovanie orchestra z hlavného mesta Tatarstanu – Kazane, ktorý sa pod taktovkou „aristokrata novej generácie ruských dirigentov“ Alexandra Sladkovského stal jedným z najuznávanejších ruských orchestrov.