Koncert venovaný 77. výročiu ukončenia 2. svetovej vojny a obetiam vojnového konfliktu na Ukrajine.
Záštitu nad podujatím prevzal predseda vlády SR Eduard Heger.
Marián Turner, Generálny riaditeľ SF a herec Štefan Bučko pripravili video pozvánku na koncert.
Slovenský komorný orchester Ewald Danel umelecký vedúci, dirigent Štefan Bučko recitátor |
|
Josef Suk Dmitrij Šostakovič Roman Berger Valentin Silvestrov |
Meditácia na staročeský chorál Svatý Václave, op. 35a Komorná symfónia c mol, op. 110a Post scriptum Modlitba za Ukrajinu |
Pavol Országh Hviezdoslav | Krvavé sonety (výber z cyklu) |
„Nedej zahynouti nám ni budoucím, svatý Václave!“ Meditácia na staročeský chorál Svatý Václave, op. 35a českého skladateľa Josefa Suka je súčasťou voľného triptychu, reflektujúceho 1. svetovú vojnu. V Meditácii autor odkazuje k tradícii českej kultúry cez osobnosť významného svätca. Komorná symfónia, op. 110a Dmitrija Šostakoviča – jedno zo skladateľových najsugestívnejších diel – patrí medzi tzv. vojnové diela a je venovaná obetiam vojny a fašizmu. Vojnové udalosti a nápis z varšavského geta „Verím v slnko, aj keď nesvieti. Verím v lásku, aj keď ju necítim. Verím v Boha, aj keď mlčí.“, stoja za kompozíciou Romana Bergera. Modlitbu za Ukrajinu napísal Valentin Silvestrov v roku 2014 pre miešaný zbor v reakcii na vtedy aktuálne demonštrácie a nepokoje počas Euromajdanu. Žiaľ, slová „Pane, ochraňuj Ukrajinu. Daj nám silu, vieru a nádej…“ sú dnes opäť aktuálne a vyznievajú ešte srdcervúcejšie. Na koncerte zaznie jej orchestrálny aranžmán.
Charizmatický Ewald Danel vedie už viac ako dvadsať rokov Slovenský komorný orchester – teleso, ktoré na Slovensku už roky udržiava tradíciu komornej hry. Recitácia Hviezdoslavových Krvavých sonetov v podaní špecialistu Štefana Bučka bude príjemným ozvláštnením večera, dôjde tak k prepojeniu reflexií vojnových udalostí v literárnom i hudobnom umení.