Slovenská filharmónia Alan Buribayev dirigent Freddy Kempf klavír |
|
Alexander Porfirievič Borodin Piotr Iľjič Čajkovskij Sergej Rachmaninov |
V stepiach strednej Ázie, symfonický obraz Koncert pre klavír a orchester č. 1 b mol, op. 23 Symfónia č. 2 e mol, op. 27 |
Členovia zoskupenia „Mocná hŕstka“ smerovali k vymaneniu sa ruskej hudby spod vplyvu západoeurópskej a stredoeurópskej tradície. Zdrojom ich inšpirácie bol ruský hudobný folklór a bohatstvo v literárnej oblasti. Okrem toho sa zaujímali o exotické námety – tak ako Alexander Borodin v zvukovo opojnom symfonickom obraze V stepiach Strednej Ázie. Opozíciou voči trendom Mocnej hŕstky bola tvorba Piotra Iľjiča Čajkovského; aj on využíval ruské intonácie a výrazné rytmy, implantoval ich však do štruktúr príbuzných európskemu štandardu 19. storočia. Legendárny Klavírny koncert b mol je razantným odrazovým mostíkom mladého autora k týmto métam. Na Čajkovského odkaz reagoval Sergej Rachmaninov. Elegická 2. symfónia je však už náznakom osobitého vnímania symfonického princípu.
Rok 1998, Medzinárodná klavírna súťaž P. I. Čajkovského, mladý anglický klavirista sa umiestňuje na 3. mieste, hoci bol jednoznačným favoritom… Publikum protestuje proti rozhodnutiu poroty, prichádzajú pobúrené články v ruskej tlači, ktorá ho označuje za „hrdinu súťaže“… V súčasnosti patrí Freddy Kempf k najúspešnejším klaviristom. Ako interpret si získal jedinečnú reputáciu na základe spojenia interpretačnej výbušnosti so zmyslom pre cit a s nesmierne prirodzenou muzikálnosťou. Vystupuje v mnohých prestížnych koncertných priestoroch, ako napr. Veľká sála Moskovského konzervatória či berlínsky Konzerthaus. V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie sa spolu s orchestrom predstaví pod taktovkou kazašského dirigenta Alana Buribayeva.
Po koncerte nasleduje beseda s umelcami