Slovenská filharmónia a Daniel Raiskin

Roman Patkoló – kontrabas

Alexander Moyzes – Dolu Váhom, op. 26
Nino Rota
– Divertimento concertante pre kontrabas a orchester
Dmitrij Šostakovič – Symfónia č. 9 Es dur, op. 70

Vstupné      Vstupenky

Prírodné úkazy a scenérie sú nevyčerpateľným zdrojom hudobnej moti- vácie. Pocta riekam a veľtokom je známa už z Rýnskej symfónie Roberta Schumanna alebo z kultovej Vltavy Bedřicha Smetanu. Suita Alexandra Moyzesa kráča „in modo slovacco“ v rovnakých stopách.
Talian Nino Rota je známy predovšetkým ako autor filmovej a divadelnej hudby, nevyhýbal sa však ani „klasike“, o čom svedčia jeho operné, zboro- vé, koncertantné a komorné diela. V oblasti filmovej hudby niekoľkokrát exceloval aj Dmitrij Šostakovič. Jeho doménou však boli výrazovo mimoriadne účinné symfónie. Počnúc štvrtou v nich skladateľ reagoval na zverstvá stalinského režimu. Po tyranovej smrti nastala istá úľava, o čom podáva svedectvo Symfónia č. 9. Avšak ani akási predstieraná „roztopašnosť“ prvej časti nezastaví prívaly expresivity, ba až sarkazmu, ktoré nasledujú v ďalších častiach.
Otvárací koncert 59. ročníka BHS patrí už tradične rezidenčnému or- chestru – Slovenskej filharmónii, opäť pod taktovkou svojho šéfdirigenta Daniela Raiskina. Program ozvláštni mimoriadny sólista na kontrabas Roman Patkoló. Jeho talent objavili skôr vo svete, ako my doma; vyhral prestížne medzinárodné súťaže a ako 24-ročný sa stal jedným z naj- mladších profesorov v Európe (mníchovská Hochschule für Musik und Theater a Hochschule für Musik v Bazileji).

Daniel Raiskin, foto Peter Brenkus

Roman Patkoló, foto Alexander Trizuljak