Štátny komorný orchester Žilina Spevácky zbor Lúčnica Leoš Svárovský dirigent Elena Matušová zbormajsterka Jakub Čižmarovič klavír Jan Fišer husle Marek Štrbák organ |
|
Ján Nepomuk Hummel Alexander Albrecht Felix Mendelssohn Bartholdy |
Dvojkoncert pre klavír, husle a orchester G dur, op. 17 Missa in C pre sláčikové nástroje, miešaný zbor a organ – novodobá premiéra Symfónia č. 5 D dur op.107 Reformačná |
Dvojkoncert G dur pre husle, klavír a orchester, op. 17 od Johanna Nepomuka Hummela patrí k jeho prvým koncertantným dielam, a tak nadväzuje skôr na diela skorších klasikov ako na diela Beethovena. Skladbu Missa in C skomponoval Alexander Albrecht v rokoch 1901 – 1903, keď bol študentom vyšších ročníkov Maďarského kráľovského katolíckeho gymnázia v Klariskách. Na jej premiére sa zúčastnil aj jeho učiteľ Béla Bartók. Ide o dielo z ranej tvorby pozoruhodné svojou historickou väzbou na prešporský gymnaziálny život.
Bezprostredným podnetom skomponovať tzv. reformačnú symfóniu bolo pre Felixa Mendelssohna Bartholdyho 300. výročie proklamácie protestantstva v Augsburgu . Odráža sa v nej aj obdiv mladého skladateľa k tvorbe Johanna Sebastiana Bacha.
Symfóniu otvára introdukcia v D dur, citujúca tému protestantskej pobožnosti, ktorú o niekoľko desiatok rokov bohato rozvinul Richard Wagner vo svojej poslednej opere Parsifal. V záverečnej časti sa objavuje téma protestantského Lutherovho chorálu Ein Feste Burg. Mendelssohnovu Symfóniu č. 5 uvádzame pri príležitosti 500 rokov reformácie na Slovensku.