Slovenský komorný orchester Ewald Danel umelecký vedúci, husle Barbara Maria Willi čembalo Simona Pingitzer flauta |
|
Johann Sebastian Bach | Ricercar à 6 z Hudobnej obete pre sláčikový orchester, BWV 1079 Koncert pre čembalo a orchester č. 4 A dur, BWV 1055 |
François Couperin Peter Graham Johann Sebastian Bach |
Les Barricades Mystérieuses pre sólové čembalo BAMAWI pre sólové čembalo Brandenburský koncert č. 5 D dur, BWV 1050 |
Johann Sebastian Bach je tvorcom mnohých nenapodobiteľných diel. Jedným z nich je kontrapunktický cyklus Hudobná obeť, kde Bach spracoval takzvanú „kráľovskú tému“, ktorú mu zadal kráľ Fridrich Veľký Pruský. Cyklus vrcholí zložitým Ricercarom. Vo svojich koncertoch pre rôzne nástroje Bach poľavil z polyfonických rébusov a nechal sa inšpirovať Antoniom Vivaldim. Výnimkou je séria Brandenburských koncertov, ktoré sú bachovsky nadčasové; v Piatom z nich Bach vypísal rozsiahlu kadenciu pre sólové čembalo. François Couperin je reprezentatívnou postavou francúzskeho galantného štýlu, kde dominovali slávni clavecinisti a ich filigránske a často ilustratívne skladby. Peter Graham (umelecký pseudonym Jaroslava Šťastného-Pokorného) je český skladateľ, ktorého tvorba má široký štýlový i žánrový záber, prevažujú v nej však intímne ladené diela s výrazným hľadačským impulzom. Skladba BAMAWI je venovaná jednej zo sólistiek koncertu – Barbare Marii Willi. V rámci koncertu bude inaugurované nové čembalo Slovenskej filharmónie.
Barbara Maria Willi patrí k popredným interpretkám starej hudby. Okrem hry na čembale sa venuje hre na organe a kladivkovom klavíri. Spolupracovala s celým radom významných umelcov ako Nicolas Harnoncourt alebo Magdaléna Kožená. Flautistka Simona Pingitzer, rodená Bratislavčanka, patrí medzi výrazné osobnosti mladej generácie interpretov. Od sezóny 2013/2014 pôsobí na pozícii prvej flautistky Slovenskej filharmónie.