Tento týždeň pokračujú v Slovenskej filharmónii koncerty pod taktovkou šéfdirigenta Jamesa Judda. So Slovenskou filharmóniou, Slovenským filharmonickým zborom (zbormajster Thomas Lang), zahraničnými sólistami – kórejskou sopranistkou Jayou Yang a barytonistom Stefanom Hadžićom, rodákom z Belehradu uvedie monumentálne Nemecké rekviem op. 45 Johannesa Brahmsa, jedno z vrcholných diel romantickej symfonicko-vokálnej literatúry, ktoré je na programe koncertov opäť po siedmich rokoch. Koncerty sa uskutočnia vo štvrtok a piatok 28. a 29. marca.
„Nemecké rekviem Johannesa Brahmsa je ojedinelým dielom. Stojí na rozhraní sakrálnej hudby a osobnej reflexie svetského pôsobenia človeka vo svete. Skladateľ ho písal pomerne dlho pod vplyvom smrti svojej matky a smrti Roberta Schumanna. Nejde teda o typickú kresťanskú zádušnú omšu; Nemecké rekviem je v tomto smere dielom nanajvýš osobným. Ani štruktúra v ničom nenaznačuje vzťah k ordináriu skladby typu rekviem. Je zaujímavé, že Brahms našiel energiu napísať toto rozsiahle dielo skôr ako svoju Prvú symfóniu; smútok za blízkymi osobami bol silnejší, než jeho túžba nadviazať na symfonizmus Ludwiga van Beethovena,“ napísal o diele hudobný teoretik Igor Javorský.
Prvé tri časti Rekviem uviedol dirigent Johann Herbeck vo Viedni 1. decembra 1867. V definitívnej podobe zaznelo ojedinelé dielo hudobnej histórie v Brémach na Veľký piatok, 10. apríla 1868. Premiéra mala nadšený ohlas a pre tridsaťpäťročného Brahmsa znamenala výrazný zvrat v jeho kariére.
Koncerty sa začnú o 19,00 h.