
Milí abonenti a návštevníci koncertov,
pre Slovenskú filharmóniu symbolizuje APRÍL koncerty FILMOVEJ HUDBY, ktoré aj tentokrát otvoria nový mesiac ponúkajúci bohaté spektrum hudobných zážitkov. Filmová hudba oslávi v tejto sezóne malé jubileum, je súčasťou koncertnej ponuky Slovenskej filharmónie 15 rokov, keď s touto myšlienkou prišiel práve dirigent Rastislav Štúr. Teší nás, že každoročne privítame na týchto koncertoch publikum všetkých vekových kategórií. Nielen filmová, ale hudba všeobecne má neuveriteľné schopnosti a moc prebúdzať našu fantáziu, vie nás upokojiť a vyvolať v nás rôzne pocity. Je známe, že počúvanie klasickej hudby nám prináša mnoho benefitov. Pozývame vás preto v apríli do koncertných priestorov Slovenskej filharmónie na živú hudbu v interpretácii našich telies a hosťujúcich umelcov.
•KLAVÍRNY RECITÁL MIROSLAVA BEINHAUERA / MINIMAL MUSIC
V utorok 8. apríla 2025 o 19.00 privítame v Malej sále Slovenskej filharmónie mladého českého klaviristu Miroslava Beinhauera,ktorý sa venuje súčasnej hudbe, o čom svedčí aj jeho program koncertu. Mladý interpret študoval na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne u Heleny Weiser, na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni, kde bol jeho profesorom Jan Jiracek von Arnim a na Royal Conservatory v Gente u Daana Vandewalleho. Do svojho programu zaradil diela estónskeho autora Erkka-SvenaTüüra, českého skladateľa Petra Bakla, mladého slovenského autora Adriána Demoča a amerického kráľa svetového „minimalizmu“ Johna Adamsa.
•VÁŠNIVÁ INTERPRETÁCIA MILANA PAĽU NÁS VTIAHNE DO HUDOBNÉHO DIELA
Prvá dvojica symfonických koncertov je na programe vo štvrtok a piatok 10.a 11. apríla 2025 o 19.00.Pod taktovkou rakúskeho dirigenta Saschu Goetzelazaznie program, ktorý sa oplatí navštíviť. V interpretácii husľového virtuóza Milana Paľu zaznie Koncert pre husle a orchester, op. 14 Samuela Barbera, jedného z najpopulárnejších a najčastejšie uvádzaných amerických skladateľov 20. storočia. Husľový koncert začal písať vo švajčiarskych horách v lete 1939, tesne pred vypuknutím druhej svetovej vojny a dokončil ho v lete 1940. Príroda bola zdrojom inšpirácie pre veľké množstvo hudobných diel. Ďalším z nich je Alpská symfónia, op. 64 Richarda Straussa, dielo, ktoré fascinuje celé generácie poslucháčov. Alpská symfónia opisuje viac ako dvadsať prírodných výjavov, premeny prírody od brieždenia po súmrak / Noc, Východ slnka, Výstup, Vstup do lesa, Prechádzka pri potoku, Pri vodopáde, Vidina, Na rozkvitnutej lúke, Na horskej paši, Cez húštinu a chrastie na scestie, Na ľadovci, Nebezpečné chvíle, Na vrchole, Zjavenie, Hmla sa dvíha, Slnko sa pomaly zaťahuje, Elégia, Ticho pred búrkou, Búrka a hromy, zostup, Západ slnka, Doznievanie, Noc/. Richard Strauss tento 50 minútový symfonický opus pre viac ako 100 členný orchester dokončil a v premiére uviedol roku 1915 v Berlíne s členmi drážďanského orchestra. Po Alpskej symfónii skladateľ komponoval opery, k orchestru sa vrátil až v závere svojho života.
•VEĽKÁ NOC S TELESAMI SLOVENSKEJ FILHARMÓNIE
J. Haydn / Sedem posledných slov Spasiteľa na kríži v Katedrále sv. Martina
Na Kvetnú nedeľu, 13. apríla 2025 o 15.00,pozývajú členovia Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelomna koncert do Katedrály sv. Martina,kde uvedú Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži Josepha Haydna. Aj tentokrát to bude jeho orchestrálna verzia. Haydnova kompozícia z roku 1785 vznikla pre rituál v kaplnke Santa Cueva v španielskom Cádize.
Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor a šéfdirigent Daniel Raiskin
Veľkonočné koncertynašich telies sú na programe v stredu 16. a vo štvrtok 17. apríla 2025 o 19.00.Sólistom večerov bude husľový virtuóz Mikhail Pochekin,v ktorého interpretácii zaznie raritne uvádzaný 2. husľový koncert d mol Maxa Brucha. Slovenský filharmonický zbor(Jan Rozehnal, zbormajster) a kvarteto sólistov sa k orchestru pripoja v druhej polovici programu, ktorý bude pokračovať kantátou Stabat Mater Gioachina Rossiniho. Talianskeho skladateľa poznáme najmä ako autora komických opier. Stabat Mater patrí medzi jeho dva koncertné opusy sakrálnej hudby. Text hovorí o utrpení Kristovej matky pod krížom, na ktorom umiera jej syn. Skladateľ dielo dokončil trinásť rokov po premiére jeho poslednej opery. V premiére zaznelo v Paríži v roku 1842.
!Abonentný koncert E7 sa uskutoční v stredu 16. apríla 2025.
•JUŽANSKÝ KOLORIT V SYMFONICKEJ HUDBE
Po Veľkej noci budú koncerty pokračovať symfonickou dvojicou vo štvrtok a v piatok 24.a 25. apríla 2025 o 19.00. Po boku Slovenskej filharmónie vystúpia dvaja španielski umelci, ktorí sa v rámci našich sezón predstavia debutovo – dirigent Josep Vicent a klavirista Martín García García,ktorí do koncertnej siene prinesú autentické uvedenie hudby s južanským koloritom. Na programe zaznejú diela Španielske capriccio, op. 34 Nikolaja Rimského-Korsakova, symfonické impresie pre klavír a orchester Noci v španielskych záhradách a výber častí zo Suít z baletu Trojrohý klobúk Manuela de Fallu a na záver zaznie ohnivý Danzón č. 2 mexického skladateľa Artura Márqueza, ktorý je hudobným ohňostrojom s magickým účinkom.
•ORGANOVÝ RECITÁL
Sériu organových recitálov v 76. koncertnej sezóne uzavrie v nedeľu 27. apríla 2025 o 16.00nemecký organista a pedagóg Ludger Lohmannuvedením cyklu Umenie fúgy Johanna Sebastiana Bacha, ktorý sa pre svoju zložitosť hrá ako celok na našich pódiách len zriedka. Zaradením Bachovho opusu si pripomenieme 340. výročie narodenia velikána barokovej hudby.
•SLOVENSKÝ FILHARMONICKÝ ZBOR (Jan Rozehnal, zbormajster) vystúpi v sobotu 12. a v pondelok 21. apríla 2025 na Salzburskom veľkonočnom festivale, jednom z najprestížnejších svetových hudobných podujatí. Spolu s Fínskym rozhlasovým symfonickým orchestrom a svetovými opernými sólistami bude naša zborová jednotka účinkovať v novej inscenácii Musorgského opery Chovanščina. Hudobné naštudovanie diela je zverené do rúk popredného fínskeho dirigenta a skladateľa Esa-Pekka Salonena a réžiu inscenácie prevzal známy hollywoodsky herec, dramatik a divadelný mág, Angličan Simon McBurney.