Alexander Rahbari opäť so Slovenskou filharmóniou

Symfonické koncertyRedute sa budú konať aj tento štvrtok piatok 29. a 30. novembra. Za dirigentským pultom bude stáť  dlhoročný pravidelný hosť sezón Slovenskej filharmónie Alexander Rahbari, ktorý sa s našim orchestrom a zborom prezentoval aj na tohtoročných Bratislavských hudobných slávnostiach. Tentokrát v  Bratislave uvedie diela Arnolda Schönberga Zjasnená Noc op. 4Igora Stravinského Petruška, burleskné scény v štyroch obrazoch (verzia 1947). Každé hosťovanie Alexandra Rahbariho za dirigentským pultom Slovenskej filharmónie je lahôdkou a veľkým umeleckým zážitkom nielen pre odborníkov, ale aj pre širokú poslucháčsku verejnosť. Pozývame na jeho koncerty v Slovenskej filharmónii vo štvrtok alebo piatok 19.00 h.

Alexander Rahbari získal roku 1977 Zlatú medailu na prestížnej Medzinárodnej súťaži mladých dirigentov vo francúzskom Besançone a vzápätí ho legendárny Herbert von Karajan pozval dirigovať Berlínskych filharmonikov. Po triumfálnom debute s týmto popredným orchestrom nasledovali ďalšie angažmány, navyše Karajan poctil Rahbariho komplimentom -  ponúkol mu post asistenta na veľkonočnom festivale v Salzburgu (1980). Od tohto sľubného začiatku sa kariéra Alexandra Rahbariho prudko rozvíjala. Do súčasnosti spolupracoval s vyše 120-timi svetovými orchestrami a opernými súbormi. Roku 1985 bol Alexander Rahbari menovaný za stáleho hosťujúceho dirigenta Českej  filharmónie. Za výnimočnú spoluprácu s týmto orchestrom bol odmenený Dvořákovou medailou. V rovnakom roku pôsobil aj ako hlavný hosťujúci dirigent bruselského BRTN Philharmonic Orchestra a súčasne v rokoch 1988-1996 zastával post generálneho hudobného riaditeľa tohto telesa. V nasledujúcich rokoch sa stal šéfdirigentom Záhrebskej filharmónie a umeleckým šéfom Virtuosi di Praga (1997-1999), šéfdirigentom a hudobným riaditeľom Malaga Philharmonic Orchestra (2000-2004). Počas pôsobenia s filharmonikmi BRTN získal renomé za nahrávky štandardného orchestrálneho repertoáru, opier, súčasnej hudby a zborových diel, za ktoré získal aj ocenenie Fuga Trophy od Belgickej skladateľskej asociácie. Alexander Rahbari nahral vyše 150 CD pre vydavateľstvá DISCOVER, NAXOS a POLYGRAM. Jeho nahrávky opier Verdiho a Pucciniho boli hodnotené s uznaním a vzbudili medzinárodný ohlas.

Ako umelecký riaditeľ vlastného vydavateľstva KOCH DISCOVER INTERNATIONAL, ktoré založil roku 1992, objavil mnohých mladých talentovaných hudobníkov a pomohol im predstaviť sa s vlastným CD na hudobnom trhu.

Alexander Rahbari sa narodil v Teheráne, ešte v ranom detstve odišiel z Iránu do Európy.  Študoval na viedenskej Hoschule für Musik und darstellende Kunst vo Viedni u Gottfrieda von Einema, Karla Österreichera a Hansa Swarowského. Ako 24-ročný sa vrátil do Iránu, kde pôsobil ako riaditeľ konzervatória v Teheráne. Po krátkom čase odišiel naspäť do Európy, aby tu pokračoval vo svojej dirigentskej kariére. Roku 2005 dostal ponuku z rodného Iránu na miesto stáleho dirigenta Teheránskeho symfonického orchestra. Koncert v hlavnom meste, na ktorom dirigoval Beethovenovu 9. symfóniu, sa stal najveľkolepejším kultúrnym podujatím za posledné tri desaťročia.  Nešťastné okolnosti ho opäť prinútili začiatkom roku 2006 opustiť rodnú krajinu. Roku 1997 Rahbari zhromaždil 60  krajanov z Rakúska, Belgicka, Francúzska, Nemecka, Holandska, Španielska, Švédska, Švajčiarska a Spojených štátov amerických v rakúskom Bregenzi a založil  Persian International Philharmonic Orchestra. S týmto orchestrom nahral množstvo orientálnych skladieb, o. i. aj Šeherezádu Nikolaja Rimského-Korsakova, Koncert pre husle a orchester Arama Chačaturiana a orchestrálnu skladbu “Nohe Khan”, ktorú sám skomponoval ako 19-ročný.

Na základe rozhodnutia Rady ministrov Rakúskej republiky získal Alexander Rahbari jej čestné občianstvo.