V utorok 14. novembra zaznie v Malej sále Slovenskej filharmónie druhý koncert cyklu Komorná hudba. Patriť bude viole a Martinovi Rumanovi, 1. violistovi orchestra Slovenská filharmónia, ktorý sa predstaví s klavírnym sprievodom Aleny Hučkovej. Koncert sa začne o 19.00.
Violista Martin Ruman a Alena Hučková tvoria stabilné komorné duo, ktoré vystupuje na Slovensku i v zahraničí. Program ponúkne náročnú a zaujímavú dramaturgiu. Sonátu pre violu a klavír f mol, op. 120 č. 1 Johannesa Brahmsa, skladateľ pôvodne komponoval pre klarinet a klavír. Po prepracovaní pre violu sa stala klenotom všetkých violistov. Vystrieda ju dielo francúzskeho skladateľa Dariusa Milhauda. Z jeho rozsiahlej tvorby zaznie na utorkovom koncerte dielo Štyri tváre pre violu a klavír, op. 238 – štyri skice s názvami Kalifornia, Wisconsin, Brusel a Paríž, venované violistovi Germainovi Prévostovi. Martin Ruman uvedie v premiére technicky náročnú Ciaconnu, dielo svojho kolegu, skladateľa a huslistu Daniela Rumlera. Koncert uzavrie labutia pieseň Dmitrija Šostakoviča Sonáta pre violu a klavír , op. 147. V premiére zaznela v roku 1975 v interpretácii violistu Fiodora Družinina. Martin Ruman o jej zaradení do programu napísal: „Od začiatku štúdií som vedel, že si raz túto Sonátu zahrám. Stále sa mi však zdalo, že je na to priskoro. Mýtus posledného diela veľkého Dmitrija Dmitrijeviča Šostakoviča doľahol aj na mňa. Dnes sa už na hudbu pozerám inak; dielo a interpretácia je vždy obrazom doby a aktuálnych okolností. Dnes budem hrať Sonátu nejako, o 20 rokov ju budem hrať inak. A tak je to v poriadku. Som rád, že máme vo violovom repertoári takéto úžasné dielo. Verím, že poslucháči si budú krásnu hudbu užívať rovnako ako ja na pódiu.“
MARTIN RUMAN pôsobí od roku 2013 na pozícii sólo violistu Slovenskej filharmónie a od roku 2018 aj ako pedagóg na Konzervatóriu v Bratislave. Študoval v Bratislave, Prahe a vo Viedni. Zúčastnil sa mnohých interpretačných kurzov u renomovaných umelcov ako Gilad Karni, Atar Arad, Hariolf Schlichtig, Alexander Zemtsov, Wolfgang Klos a iní. Ako sólista, komorný hráč alebo sólo violista orchestra vystupoval takmer vo všetkých európskych krajinách, v USA, Mexiku, Japonsku, Južnej Kórei, Ománe či v Izraeli. Na pódiu spolupracoval s osobnosťami ako Shmuel Ashkenasi, Zhou Qian, Isabelle van Keulen, Robert Cohen, 6 Juan-Miguel Hernandez, Daniel Rowland, Pablo Barragán. Pravidelne účinkuje aj s najznámejšími slovenskými umelcami a súbormi, ako napríklad Igor Karško, Milan Paľa, Jozef Lupták, Boris Lenko, Ján Krigovský. Je pravidelným účinkujúcim na komornom festivale Konvergencie a členom komorného zoskupenia Collegium Wartberg, v ktorom hrá na dobovom nástroji. S klaviristkou Alenou Hučkovou odohral recitály na viacerých slovenských festivaloch, ale aj v zahraničí. Nahrali spolu taktiež dva CD nosiče so skladbami pre violu a klavír. Ako aktívny propagátor slovenskej hudby objednal a prvýkrát uviedol množstvo skladieb pre violu, okrem iných od skladateľky Ľubice Čekovskej, Jevgenija Iršaia, Víťazoslava Kubičku alebo Ľuboša Bernátha. Popri modernej a barokovej viole sa venuje aj hre na viole d´amore, na ktorej už odohral niekoľko recitálov a premiér (I. Zeljenka, Ľ. Bernáth). Ako sólista s orchestrom sa predstavil viackrát so Slovenskou filharmóniou, Slovenským komorným orchestrom, Cappellou Istropolitanou a Sinfoniettou Bratislava. Popri svojom poste profesora na Bratislavskom konzervatóriu je od roku 2017 taktiež lektorom v Slovenskom mládežníckom orchestri. Je riaditeľom občianskeho združenia Klub priateľov violy, ktorého hlavným cieľom je propagovať hudbu medzi laickou verejnosťou.