Účinkovali Štátny komorný orchester Žilina a Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jozef Chabroň) pod taktovkou dirigenta Rastislava Štúra. Jadrom programu bolo uvedenie nového vokálno-inštrumentálneho diela slovenského skladateľa Egona Kráka „Pútnici”.
Z iniciatívy Veľvyslanectva SR a Slovenského inštitútu v Berlíne sa v dňoch 27. a 28. 10. 2015 v senátnej sále Humboldtovej univerzity v Berlíne uskutočnila vedecká konferencia na tému „Národný emancipačný pohyb v Nemecku a jeho odraz na Slovensku od Kollára po Štúra”. Garantom a spoluorganizátorom bol Inštitút slavistiky Humboldtovej univerzity – odbor západoslovenských jazykov, ktorý koordinoval účasť nemeckých prednášateľov aj z ďalších univerzít, o.i. z Halle, kde Ľudovít Štúr študoval. Podujatie sa konalo v rámci Roka Ľudovíta Štúra v Berlíne.
Konferenciu otvorili dekanka Filozofickej fakulty Humboldtovej univerzity Prof. Dr. Helga Schwalm, slovenský veľvyslanec Dr. Peter Lizák a za Inštitút slavistiky Prof. Dr. Roland Meyer. S príspevkami vystúpili Prof. Dr. Tilman Berger zo Slovanského seminára Univerzity v Tübingene, Prof. Dr. Swetlana Mengel z Univerzity Martina Luthera v Halle-Wittenberg, Prof. Dr. Alfrun Kliems, vedúca odboru českej a slovenskej literatúry Inštitútu slavistiky Humboldtovej univerzity v Berlíne a jej kolegovia Prof. Dr. Roland Meyer, vedúci odboru západoslovanských jazykov a Dr. Robert Hammel. Za slovenskú stranu sa na konferencii zúčastnili Mgr. Dana
Hučková, CSc., Prof. PhDr. Peter Zajac, DrSc. a Doc. PhDr. Erika Brtáňová, CSc. z Ústavu slovenskej literatúry Slovenskej akadémie vied. Príspevky do zborníka z konferencie pripravujú aj ďalší vedci zo Slovenska a Nemecka.
Na záver prvého dňa konferencie pripravili Veľvyslanectvo SR a Slovenský inštitút v Berlíne v spolupráci s vedením mesta Berlín slávnostný koncert k Roku Ľudovíta Štúra v reprezentatívnej sále radnice. S úvodnými prejavmi vystúpili predstaviteľ primátora mesta Berlín, Dr. Volker Pellet a slovenský veľvyslanec Peter Lizák, ktorý priblížil osobnosť Ľudovíta Štúra nemeckému a medzinárodnému publiku a zdôraznil jeho význam pre Slovákov a slovenský jazyk. Účinkovali Štátny komorný orchester Žilina a Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jozef Chabroň) pod taktovkou dirigenta Rastislava Štúra. Jadrom programu bolo uvedenie nového vokálno-inštrumentálneho diela slovenského skladateľa Egona Kráka „Pútnici”, ktoré autor skomponoval na fragmenty poézie Ľudovíta Štúra, Jána Bottu, Janka Kráľa a Andreja Sládkoviča. Na jeho predvedení za účasti skladateľa Egona Kráka spoluúčinkovali špičkoví herci Dušan Jamrich a Štefan Bučko. Koncert bol aj príležitosťou predstaviť vynikajúceho mladého nemecko-slovenského klaviristu Jakuba Čižmaroviča v Klavírnom koncerte č. 25, C Dur W. A. Mozarta.
O koncert prejavili záujem diplomati, predstavitelia štátnej správy, partneri z kultúrnych inštitúcií, priatelia Slovenska a široké publikum. Mal mimoriadny úspech, čo najmä pri uvedení diel súčasných autorov nie je samozrejmosťou. V umne skomponovanom diele sa snúbi poézia s hudbou a aj zahraničný návštevník, ktorý slovenčinu vníma viac ako hudbu a nie jazyk, sa mohol zahĺbiť do krásy slovenského jazyka a poézie. Oporou mu pri tom bol koncertný program s krátkymi anotáciami textov a vybrané preklady básní, o ktoré sa postaral Inštitút slavistiky Humboldtovej univerzity.
Koncert odznel v rámci cyklu Veľvyslanectva SR a Slovenského inštitútu v Berlíne s názvom „Slovenské hviezdy na nemeckom nebi”. Bol silným signálom pre partnerov, pretože svedčil o úcte, ktorú slovenskí umelci a intelektuáli prejavujú voči dedičstvu našich predkov. Zároveň bol dokladom úrovne slovenskej tvorby a hudobnej a hereckej interpretácie. Konal sa vďaka podpore Ministerstva kultúry SR a vedenia mesta Berlín.
Viera POLAKOVIČOVÁ, riaditeľ Slovenského inštitútu v Berlíne