Komorný koncert v Slovenskej národnej galérii

utorok 28. apríla sa v priestoroch Slovenskej národnej galérie uskutoční komorný koncert, ktorý sa koná  v spolupráci s The International Holland Music Sessions. Predstavia sa na ňom traja talentovaní mladí umelci – vychádzajúce hviezdy interpretačného umenia. Maďarský klavirista Balázs Fülei, v interpretácii ktorého zaznie  Anglická suita č. 6 d mol BWV 811  Johanna Sebastiana Bacha a Kreisleriana op. 16  Roberta Schumanna.

Umelec bol ocenený mnohými medzinárodnými cenami – 3. cena na medzinárodnej klavírnej súťaži Ettore Pozzoli (Seregno, Taliansko 2007), Cena Za najlepší klavírny sprievod am XIII. ročníku Medzinárodnej Čajkovského súťaže v Moskve, 1. cenu na Medzinárodnej klavírnej súťaži Arcangelo Speranza (Taranto, Taliansko 2006) a 1. cenu na Klavírnej súťaži Andor Földes na Akadémii Franza Liszta v Budapešti (2003). Roku 2006 bol Medzinárodnou holandskou hudobnou spoločnosťou vybraný ako sólista na koncertné turné New Masters On Tour pre sezónu 2006/2007. V priebehu posledných rokov s veľkým úspechom účinkoval na najvýznamnejších koncertných pódiách v Maďarsku, Taliansku, Holandsku, Českej republike, Španielsku, Nemecku a Rakúsku. Druhá polovica koncertu bude patriť francúzskej huslistke, narodenej v Moskve – Marii Milstein, ktorú bude na klavíri sprevádzať holandský klavirista Sander Sittig. Spoločne uvedú Sonáta pre husle a klavír č. 2 G dur op. 13 Edvarda Hagerupa Griega,  Poeme op. 25 Ernesta Chaussona a Valse – Scherzo C dur op. 34 Petera Iľjiča Čajkovského. Maria Milstein  získala roku 1997 1. cenu na medzinárodnej súťaži UFAM v Paríži. V rokoch 2001- 2004 študovala vo Fiesole (Taliansko), roku 2004 pokračovala  v štúdiách  na Konzervatóriu v Amsterdame. Roku 2008 získala s vyznamenaním titul bakalára a v štúdiách pokračovala  na Guildhall School of Music v Londýne. Pravidelne účinkuje v Holandsku, Francúzsku, Taliansku, Rakúsku, Rusku a Japonsku.  Maria Milstein hrá na husliach ‘Testore’ (Miláno 1707) zo zbierky Konzervatória v Amsterdame. Holandský klavirista Sander Sittig je laureátom súťaží v Palm Beach, Ríme a Epinale a ako sólista účinkoval s Rotterdamskou filharmóniou, Limburgským symfonickým orchestrom a s Orquestra de Cámera Cristóbal Oudrid. Sittig často na klavíri sprevádza významných intepretov ako Yvonne Smeulers, Liza Ferschtman, Pamela Smits, Xenia Jankovitch, Fokke van Heel a Guido Corti. Koncertná činnosť ho zaviedla do Londýna, New Yorku, Chicaga, Washingtonu, Tel Avivu, Osla, Zürichu, Istanbulu, Cannes a mnoho ďalších miest celého sveta, ako aj na festivaly v Belgicku, Taliansku, Rakúsku a Švajčiarsku. Sander Sittig ako klavirista už dlhé roky spolupracuje s Medzinárodnou holandskou hudobnou spoločnosťou. Koncert začne o 19,15 h.

Balázs Fülei, klavír

Johann Sebastian Bach Anglická suita č. 6 d mol BWV 811