Symfonické koncerty v bratislavskej Redute

Vo štvrtokpiatok 18. 19. januára sa uskutočnia v Slovenskej filharmónii symfonické koncerty. Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor /zbormajsterka Blanka Juhaňáková/ vystúpia pod taktovkou českého dirigenta Leoša Svárovského. Na úvod zaznie predohra k opere Čarovná flauta Wolfganga Amadea Mozarta. Nasledovať bude Fantázia c mol pre klavír, zbor a orchester Ludwiga van Beethovena.. Sólový part tejto kompozície zaznie v interpretácií mladého slovenského klaviristu Marcela Štefka. Na záver Symfónia č. 1 g mol Zimné sny op. 13 Petra Iľjiča Čajkovského.  Koncerty sa budú konať v Koncertnej sieni SF19.00 h.

__________________________________________________________________________

Marcel Štefko študoval na Konzervatóriu v Žiline v triede Dagmar Dubenovej a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v triede prof. Mariana Lapšanského. Je dvojnásobným laureátom Medzinárodnej súťaže B. Smetanu v Hradci Králové a víťazom Súťaže slovenských konzervatórií v Košiciach, Medzinárodnej súťaže J. N. Hummela v Bratislave (1993) a Medzinárodnej súťaže J. Brahmsa v rakúskom Pörtschachu (1994). Bol štipendistom Slovenského hudobného fondu a absolvoval štipendijný pobyt v The Banff Centre for Arts v Kanade (1996). Absolvoval medzinárodné interpretačné kurzy u Lazara Bermana a Eugena Indjiča. V rokoch 1997-2003 pôsobil Marcel Štefko v Nemecku, v období 1998-2000 mu bolo udelené štipendium DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst; najprestížnejšia nemecká organizácia pre výmenné študijné pobyty), v rámci ktorého ukončil postgraduálne štúdium v odbore sólová klavírna hra s koncertným zameraním na Musikhochschule Lübeck u Jamesa Tocca. Po návrate zo SRN pôsobí pedagogicky na VŠMU v Bratislave a Akadémii umení v Banskej Bystrici.

Ako sólista a komorný partner sa Marcel Štefko predstavil na koncertoch a medzinárodných hudobných festivaloch na Slovensku, v Čechách, Rakúsku, Kanade, Nemecku a Maďarsku. V roku 2005 bol členom poroty 5. Medzinárodnej klavírnej súťaže Giuliano Pecar v talianskej Gorizii a v roku 2006 6. Medzinárodnej klavírnej súťaže F. Chopina v Mariánskych Lázňach. Realizoval viaceré nahrávky pre Slovenský a Český rozhlas, ORF a Slovenskú televíziu. S veľkým úspechom sa stretlo jeho vystúpenie v rámci Bratislavských hudobných slávností 2006, kde sa spolu so Štátnym komorným orchestrom Žilina predstavil ako sólista v Šostakovičovom Koncerte pre trúbku, klavír a sláčikové nástroje č. 1. So Slovenskou filharmóniou uviedol Rapsódiu v modrom Georga Gerschwina na Silvestrovskom a Novoročnom koncerte.