V utorok 9. mája o 19,00 h sa v Slovenskej filharmónií uskutoční koncert cyklu Hudobná mozaika. V Malej sále Slovenskej filharmónie sa predstaví medzinárodné klavírne trio – slovenský violončelista Eugen Prochác, pôvodom poľská huslistka Dominika Falger a ruská klaviristka Olga Bobrovníkova. Program koncertu je zostavený z diel ruských autorov 19. storočia – Alexandra Porfirieviča Borodina, Petra Iľjiča Čajkovského a Pavla Pabsta.
Alexander Porfirievič Borodin bol členom intelektuálsko – bohémskeho krúžku Mocná hŕstka. . Počas svojho života neskomponoval mnoho diel. Borodinova komorná hudba je na Slovensku stále veľkou neznámou. Na utorkovom koncerte zaznie jeho jediná Sonáta pre violončelo a klavír h mol. K známym autorom tohto obdobia patrí nepochybne Peter Iľjič Čajkovskij. Klavírne trio a mol op. 50 je jedným z najsugestívnejších komorných diel v dejinách hudby. Lákavý program doplní Klavírne trio A dur Pavla Pabsta, pôvodom Nemca, rodáka z pobaltského Konigsbergu – Kaliningradu. Autor v našich končinách neznámy študoval vo Viedni a napokon sa usadil v Moskve. Vynikal najmä v klavírnej tvorbe, o čom svedčí aj klavírny part v Klavírnom triu A dur. Jeho dielo aktívne uvádza a nachádza ruská klaviristka Olga Bobrovníkova.
Koncert podporuje farmaceutická spoločnosť Richter Gedeon RT. Pri príležitosti Medzinárodného dňa sclerosis multiplex.
_______________________________________________________________________________________________________________________
Olga Bobrovnikova sa narodila v Moskve a začala študovať klavír vo veľmi mladom veku. Roku 1984 ukončila štúdium s vyznamenaním na legendárnom moskovskom konzervatóriu. Od svojich 20-tich rokov žila so symptómami sklerózy multiplex, ktorá v určitom štádiu spôsobila ohrozenie jej sľubnej kariéry. Diagnóza MS bola potvrdená až oveľa neskôr. Medzitým rozbehla svoju koncertnú kariéru a absolvovala turné po Sovietskom zväze, Poľsku, Maďarsku, Nemecku a Francúzsku. Roku 1990 získala belgické občianstvo. O päť rokov neskôr sa vyskytlo druhé veľké vzplanutie symptómov MS. Po oznámení špecialistu, že zatiaľ neexistuje žiadna účinná terapia a po odmietnutí kortizónových injekcií na astmu, sa Olga rozhodla pokračovať v hre a nahrávaní – hlavne komornej hudby. Roku 2000 pokračovala v nahrávaní sólového klavírneho diela E. H. Griega (Peer Gynt) a Suity z baletu Luskáčik od P. I. Čajkovského. Počas Vianoc 2000 sa však jej stav prudko zhoršil a po prvýkrát vo svojej kariére bola nútená zrušiť klavírny recitál. O tri roky neskôr, po pravidelnej liečbe MS, Olgin život zaznamenal dramatický obrat k lepšiemu.
Olga žije v Bruseli, pokračuje vo vyučovaní, koncertovaní a nahrávaní. Jeden z výsledkov, na ktorý je pyšná, je hudobná terapia pre autistické a ďalšie deti, ktoré majú ťažkosti s učením. V poslednom období sa venuje znovuobjavovaniu hudby Pavla Pabsta, doteraz neznámeho profesora na moskovskom konzervatóriu. Plánuje aj uviesť a nahrať Pabstov „Zabudnutý koncert pre klavír e mol“, ktorý verejnosť nepočula sto rokov.