V tomto roku už po tretíkrát získajú štyria mladí umelci ocenenie Zlatá nota Slovenskej sporiteľne 2005.
Ceny odovzdá priamo na koncerte v Slovenskej filharmónii – 30. marca 2006 o 19.00 h
pani Regina Ovesny – Straka, predsedníčka predstavenstva a generálna riaditeľka Slovenskej sporiteľne, a. s..
Slovenská filharmónia na koncerte vo štvrtok 30. marca 2006 o 19,00 h vystúpi pod taktovkou slovenského dirigenta Petra Feranca, ktorý v poslednom období žne úspechy na zahraničných pódiách.. Dirigent v roku 1995 debutoval v moskovskom Veľkom divadle s Figarovou svadbou. Táto prezentácia mu ako prvému, dovtedy aj najmladšiemu cudzincovi, priniesla ponuku na miesto šéfdirigenta tohto renomovaného divadla. Turné s moskovským orchestrom ho zaviedli do USA a Japonska , ako aj na operné hosťovanie do Grazu. V rokoch 1997-2000 pôsobil Peter Feranec ako hlavný hosťujúci dirigent Petrohradských filharmonikov, v rokoch 2001-2002 šéfdirigent Opery Slovenského národného divadla v Bratislave a hlavný hosťujúci dirigent Opery Národného divadla v Prahe. Popri účinkovaní v dôležitých ruských, českých a slovenských orchestroch, hosťoval aj v Oslo Philharmonic Orchestra, Tokyo Symphony Orchestra, Orquestra de Sao Paulo, SWR Sinfonieorchester Baden-Baden, Gürzenich –Orchester Köln a u Norimberských symfonikov. Má za sebou obrovské množstvo operných vystúpení v Bratislave, Prahe, v Mariinskom divadle v Petrohrade, v Nemeckej a Komickej opere v Berlíne, v Teatro Colón v Buenos Aires, ako aj v operných domoch Kolíne, Oslo a Lisabone. V koncertnej sezóne 2005/2006 debutoval v operných domoch v Ljublane, Štokholme a predstavil sa na turné v Japonsku.
So Slovenskou filharmóniou uvedie romantický, poľsko-ruský program. Na úvod zaznie symfonická báseň op. 62 Začarované jazero Anatola Konstantinoviča Liadova. Ide o hudobné spracovanie rozprávky, národného mýtu, ktorý bol v druhej polovici 19. storočia obľúbeným programom viacerých ruských skladateľov. Nasledovať bude lyrický Koncert pre klavír a orchester č. 2 f mol op. 21 Fryderyka Chopina. Sólový part klavírneho koncertu zaznie v interpretácii mladého slovenského interpreta Tomáša Nemca. Absolvoval Konzervatórium v Košiciach a VŠMU v Bratislave. Už počas štúdií sa s úspechom zúčastnil na domácich aj medzinárodných klavírnych súťažiach: 1. cena na Súťaži slovenských konzervatórií (1988), finalista na súťaži mladých interpretov v Ettlingene (1989), čestné uznanie na súťaži B. Smetanu v Hradci Králové (1990), 3. cena na súťaži F. Chopina v Mariánskych Lázňach (1991), 2. cena na súťaži J. N. Hummela v Bratislave (1993), 2. cena na súťaži J. Brahmsa v Pörtschachu (1994), čestné uznanie na súťaži F. Liszta v Budapešti a finalista Medzinárodnej tribúny mladých interpretov TIJI-UNESCO v Lisabone (1996). Zúčastnil sa na medzinárodných interpretačných kurzoch v Piešťanoch pod vedením L. Bermana, E. Indjica, M. Lapšanského, H. Czerny-Štefanskej a P. Toperczera.
Viackrát vystúpil ako sólista so Slovenskou filharmóniou, Štátnou filharmóniou Košice, Filharmóniou B. Martinů Zlín, Portugalským symfonickým orchestrom, Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu a Symfonickým orchestrom VŠMU.
Okrem sólovej hry sa aktívne venuje komornej hudbe. Okrem koncertov na domácej pôde vystúpil v Českej republike, Maďarsku, Nemecku, Nórsku a Portugalsku. Realizoval nahrávky pre spoločnosti Slovart records a Marco Polo. V súčasnosti pôsobí pedagogicky na VŠMU v Bratislave. Na záver zaznie menej uvádzaná, no o to vzácnejšia programová symfónia Manfréd Petra Iljiča Čajkovského.
Koncert s tým istým programom uvedú Filharmonici aj v piatok 31. marca 2006 o 19.00 h.